Zyxel XGS2220-54HP
Brand: Zyxel
Price: €910,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8ebd8f18-f7f5-4193-b9d6-e951344e8e57
Description
Switch-Kapazität: 216 Gb/s
Paket-Weiterleitungsrate: 161 Mpps
Jumbo-Framesgröße: 9.018 Bytes
MAC-Adressen: 32 K
Buffer: 2.048 kb
RAM: 1.024 MB
max. Leistungsaufnahme: 754 W
PoE-Gesamtleistung: 600 W
Zulässige Temperatur im Betrieb: -20 - 50 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 10 - 95 %
Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb: -40 - 70 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb: 10 - 90 %
max. Lautstärke: 50,23 dB
Gewicht: 5 kg
Switching-Ports: 54
PoE-Ports: 50
Ethernet-Übertragungstechnik: Multi-Gigabit Switch
10 Gigabit Ethernet Ports: 2 x RJ-45, 4 x SFP+
Gigabit Ethernet Ports: 48 x RJ-45
Switch-Typ: Stackable
max. Stackgröße: 4
Modus: Store-and-Forward
Verwaltung: verwaltbar
Remoteverwaltungsprotokolle: Cloud managed, Web Interface
Layer: 3
Netzwerkstandards: IGMP Snooping, Multicast, Flow-Control, Energy-Efficient Ethernet, Link Layer Discovery Protocol (LLDP), VLAN, Class of Service (CoS), Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), Spanning Tree Protocol (STP), Link Aggregation Control Protocol (LACP), Loop Protection, DHCP-Snooping, Address Resolution Protocol (ARP), Access Control List (ACL), Quality of Services (QoS), Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Weighted Round Robin (WRR), IGMPv2 Snooping, IGMPv3 Snooping, MLD-Snooping, Port-Mirroring, Power over Ethernet (PoE), Power over Ethernet+ (PoE+), Power over Ethernet++ (PoE++)
Routing: Static Routing
Internet-Sicherheit: Root Guard, BPDU Guard, IP Source Guard
Authentifizierungsmethoden: IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+
Schnittstelle: 1 x USB (Typ C)
Flash-Speicher: 64 MB
Farbe: schwarz
Gehäusematerial: Metall
Specifications
| Produkttyp | Rackmount Switch |
|---|---|
| Switch-Kapazität | 216 Gb/s |
| Paket-Weiterleitungsrate | 161 Mpps |
| Jumbo-Framesgröße | 9.018 Bytes |
| MAC-Adressen | 32 K |
| Buffer | 2.048 kb |
| RAM | 1.024 MB |
| max. Leistungsaufnahme | 754 W |
| PoE-Gesamtleistung | 600 W |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | -20 - 50 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 10 - 95 % |
| Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb | -40 - 70 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb | 10 - 90 % |
| max. Lautstärke | 50,23 dB |
| Gewicht | 5 kg |
| Switching-Ports | 54 |
| PoE-Ports | 50 |
| Ethernet-Übertragungstechnik | Multi-Gigabit Switch |
| 10 Gigabit Ethernet Ports | 2 x RJ-45, 4 x SFP+ |
| Gigabit Ethernet Ports | 48 x RJ-45 |
| Switch-Typ | Stackable |
| max. Stackgröße | 4 |
| Modus | Store-and-Forward |
| Verwaltung | verwaltbar |
| Remoteverwaltungsprotokolle | Cloud managed, Web Interface |
| Layer | 3 |
| Netzwerkstandards | IGMP Snooping, Multicast, Flow-Control, Energy-Efficient Ethernet, Link Layer Discovery Protocol (LLDP), VLAN, Class of Service (CoS), Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), Spanning Tree Protocol (STP), Link Aggregation Control Protocol (LACP), Loop Protection, DHCP-Snooping, Address Resolution Protocol (ARP), Access Control List (ACL), Quality of Services (QoS), Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Weighted Round Robin (WRR), IGMPv2 Snooping, IGMPv3 Snooping, MLD-Snooping, Port-Mirroring, Power over Ethernet (PoE), Power over Ethernet+ (PoE+), Power over Ethernet++ (PoE++) |
| Routing | Static Routing |
| Internet-Sicherheit | Root Guard, BPDU Guard, IP Source Guard |
| Authentifizierungsmethoden | IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+ |
| Schnittstelle | 1 x USB (Typ C) |
| Flash-Speicher | 64 MB |
| Farbe | schwarz |
| Gehäusematerial | Metall |
Reviews
Really impressed, no complaints
Such good value... impressed
Excellent stuff
No issues whatsoever
Perfect! 10/10 ⭐
Absolutely brilliant 👍
Top quality
Speedy delivery, impeccable condition
Fantastic value
Exceeds expectations
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.