Zyxel Multy X
Brand: Zyxel
Price: €72,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0dab8c06-cd7d-485c-a173-a624cde4caa0
Description
Interfaces: 1x RJ-45 (WAN), 1x USB 2.0
USB Ports: Hard Drive Connectivity, Port Connectivity
Aerial: Internal
Number of Antennas: 9
Power Supply: Mains
Physical Buttons: Reset
Max. Power Consumption: 25 W
Installation: Stand
Colour: White
Weight: 860 g
Width: 236 mm
Height: 51.5 mm
Depth: 178 mm
Transfer Rate: 3,000 Mbps
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac, ac Wave 2
Wi-Fi Frequency Bands: 5.0 GHz, 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: Beamforming, MU-MIMO, Band Steering, WLAN Guest Network
LAN Standard: Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 3 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Child Lock
LAN Protocol: NAT
IP Address Allocation: DHCP Support
Remote Management Protocols: App, Web Interface
Integrated Modem: Without
Internal Memory: 4 GB
RAM: 512 MB
Specifications
| Product Type | Wireless Router |
|---|---|
| Interfaces | 1x RJ-45 (WAN), 1x USB 2.0 |
| USB Ports | Hard Drive Connectivity, Port Connectivity |
| Aerial | Internal |
| Number of Antennas | 9 |
| Power Supply | Mains |
| Physical Buttons | Reset |
| Max. Power Consumption | 25 W |
| Installation | Stand |
| Colour | White |
| Weight | 860 g |
| Width | 236 mm |
| Height | 51.5 mm |
| Depth | 178 mm |
| Transfer Rate | 3,000 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac, ac Wave 2 |
| Wi-Fi Frequency Bands | 5.0 GHz, 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | Beamforming, MU-MIMO, Band Steering, WLAN Guest Network |
| LAN Standard | Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 3 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Child Lock |
| LAN Protocol | NAT |
| IP Address Allocation | DHCP Support |
| Remote Management Protocols | App, Web Interface |
| Integrated Modem | Without |
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
Reviews
Top quality, can't complain
Arrived safe and sound, very pleased
Speedy delivery, impeccable condition
Seriously good value
Really impressed, no complaints
Solid product, arrived quickly
Brilliant, no complaints at all
10/10 would buy again
Top quality stuff, will order again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.