Zyxel 8-Port Gigabit PoE Switch (GS1200-8HP v2)
Brand: Zyxel
Price: €37,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 29ee6969-424b-4ce4-ba01-75e287d397d5
Description
Switch-Kapazität: 16 Gb/s
Jumbo-Framesgröße: 9.000 Bytes
MAC-Adressen: 4 K
Buffer: 192 kb
max. Leistungsaufnahme: 72 W
PoE-Gesamtleistung: 60 W
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 10 - 90 %
Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb: -40 - 70 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb: 10 - 90 %
Gewicht: 0,584 kg
Switching-Ports: 8
PoE-Ports: 4
Ethernet-Übertragungstechnik: Gigabit Switch
Gigabit Ethernet Ports: 8 x RJ-45
Switch-Typ: Standalone
Modus: Store-and-Forward
Verwaltung: verwaltbar
Remoteverwaltungsprotokoll: Web Interface
Layer: 2
Netzwerkstandards: Port-Mirroring, IGMP Snooping, Broadcast Storm Control, Link Aggregation Group (LAG), Energy-Efficient Ethernet, Power over Ethernet+ (PoE+), Flow-Control, Full-Duplex, VLAN, Quality of Services (QoS), Loop Detection, Weighted Round Robin (WRR), Class of Service (CoS), IGMPv3 Snooping
Farbe: silber
Gehäusematerial: Metall
Specifications
| Produkttypen | Desktop Switch, PoE Switch |
|---|---|
| Switch-Kapazität | 16 Gb/s |
| Jumbo-Framesgröße | 9.000 Bytes |
| MAC-Adressen | 4 K |
| Buffer | 192 kb |
| max. Leistungsaufnahme | 72 W |
| PoE-Gesamtleistung | 60 W |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 10 - 90 % |
| Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb | -40 - 70 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb | 10 - 90 % |
| Gewicht | 0,584 kg |
| Switching-Ports | 8 |
| PoE-Ports | 4 |
| Ethernet-Übertragungstechnik | Gigabit Switch |
| Gigabit Ethernet Ports | 8 x RJ-45 |
| Switch-Typ | Standalone |
| Modus | Store-and-Forward |
| Verwaltung | verwaltbar |
| Remoteverwaltungsprotokoll | Web Interface |
| Layer | 2 |
| Netzwerkstandards | Port-Mirroring, IGMP Snooping, Broadcast Storm Control, Link Aggregation Group (LAG), Energy-Efficient Ethernet, Power over Ethernet+ (PoE+), Flow-Control, Full-Duplex, VLAN, Quality of Services (QoS), Loop Detection, Weighted Round Robin (WRR), Class of Service (CoS), IGMPv3 Snooping |
| Farbe | silber |
| Gehäusematerial | Metall |
Reviews
Great value for money. Will definitely be buying again.
Exactly as the description, cheers!
Fantastic product, really impressed
Does exactly what it should
Better than expected tbh
No issues whatsoever
Came super fast and works great
Worth it
Brilliant!!!
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.