ZTE MF986D
Brand: ZTE
Price: €61,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7f904667-e7d6-43da-a8e1-02923bce3aa4
Description
Aerial: Internal
Power Supply: via USB Connection
Physical Buttons: Power, Operating Mode, Reset
Colour: White
Width: 107 mm
Height: 14 mm
Depth: 63 mm
Transfer Rate: 1,200 Mbps
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac
Wi-Fi Frequency Bands: 2.4 GHz, 5.0 GHz
WiFi-Mode: Access Point
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocol: Web Interface
Download Speed (max.): 600 Mbps
Max. Upload Speed: 150 Mbps
SIM Card: Nano-Sim
Integrated Modem: 4G
Technology: LTE
For: Mobile Use
Battery Capacity: 3,000 mAh
Operating Time: 8 h
Specifications
| Product Type | Mobile Wi-Fi Hotspot |
|---|---|
| Aerial | Internal |
| Power Supply | via USB Connection |
| Physical Buttons | Power, Operating Mode, Reset |
| Colour | White |
| Width | 107 mm |
| Height | 14 mm |
| Depth | 63 mm |
| Transfer Rate | 1,200 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac |
| Wi-Fi Frequency Bands | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocol | Web Interface |
| Download Speed (max.) | 600 Mbps |
| Max. Upload Speed | 150 Mbps |
| SIM Card | Nano-Sim |
| Integrated Modem | 4G |
| Technology | LTE |
| For | Mobile Use |
| Battery Capacity | 3,000 mAh |
| Operating Time | 8 h |
Reviews
Amazing quality for the price!
Exceeds expectations
10/10 would buy again
Works great, super happy!
Seriously good value
Amazing 👌
Really good value for the price
Quality stuff 💯
100% would recommend
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.