Ubiquiti UniFi Switch Flex 2.5G PoE
Brand: Ubiquiti
Price: €170,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 31d60d54-bdaa-490f-8995-2e9ad43d5473
Description
Switch-Kapazität: 60 Gb/s
Paket-Weiterleitungsrate: 44,64 Mpps
PoE-Gesamtleistung: 196 W
Zulässige Temperatur im Betrieb: -20 - 45 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 10 - 90 %
Gewicht: 0,567 kg
Switching-Ports: 10
PoE-Ports: 8
Ethernet-Übertragungstechnik: 2.5-Gigabit Switch
10 Gigabit Ethernet Ports: 1 x RJ-45, 1 x SFP+
2.5 Gigabit Ethernet Ports: 8 x RJ-45
Switch-Typ: Standalone
Verwaltung: verwaltbar
Remoteverwaltungsprotokoll: Web Interface
Layer: 2
Netzwerkstandards: Power over Ethernet++ (PoE++), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), Spanning Tree Protocol (STP), Loop Protection, Port-Mirroring
Farbe: weiß
Gehäusematerial: Kunststoff
Specifications
| Produkttypen | Desktop Switch, PoE Switch |
|---|---|
| Switch-Kapazität | 60 Gb/s |
| Paket-Weiterleitungsrate | 44,64 Mpps |
| PoE-Gesamtleistung | 196 W |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | -20 - 45 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 10 - 90 % |
| Gewicht | 0,567 kg |
| Switching-Ports | 10 |
| PoE-Ports | 8 |
| Ethernet-Übertragungstechnik | 2.5-Gigabit Switch |
| 10 Gigabit Ethernet Ports | 1 x RJ-45, 1 x SFP+ |
| 2.5 Gigabit Ethernet Ports | 8 x RJ-45 |
| Switch-Typ | Standalone |
| Verwaltung | verwaltbar |
| Remoteverwaltungsprotokoll | Web Interface |
| Layer | 2 |
| Netzwerkstandards | Power over Ethernet++ (PoE++), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), Spanning Tree Protocol (STP), Loop Protection, Port-Mirroring |
| Farbe | weiß |
| Gehäusematerial | Kunststoff |
Reviews
Exactly as the description, cheers!
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Fantastic value
10/10 would buy again
Such good value... impressed
Does the job perfectly... will be ordering more
Absolutely worth it
Very pleased with this
Arrived well packaged, very pleased
Quality and price are unbeatable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.