Ubiquiti Dream Router 7
Brand: Ubiquiti
Price: €231,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3dc99290-311a-4cbe-8311-d43bbf7dfac1
Description
Interfaces: 1x RJ-45 (WAN), 1 x microSD Card
Aerial: Internal
Power Supply: Internal Power Supply
Physical Buttons: Reset
Max. Power Consumption: 26 W
Status Indicator: LED
Installation: Stand
Colour: White
Weight: 1,100 g
Width: 110 mm
Height: 184.13 mm
Depth: 110 mm
Transfer Rate: 11,000 Mbps
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac, ax, Wi-Fi 6E, be
Wi-Fi Frequency Bands: 5.0 GHz, 2.4 GHz, 6 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: MU-MIMO, Multi SSID
Encryptions: WPA, WPA2, WPA3
LAN Standards: 10 Gigabit Ethernet, 2,5 Gigabit Ethernet
LAN Ports: 3 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Access Control Policies
Filtering: SPI, URL Filtering (Domain), Application Filtering, Content Filtering
Routing: OSPF
LAN Protocols: VLAN, WireGuard, L2TP, IPSec, NAT, VPN, Radius, RADSEC, OpenVPN
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: Web Interface, App
Integrated Modem: Without
RAM: 3,000 MB
Specifications
| Product Type | Wireless Router |
|---|---|
| Interfaces | 1x RJ-45 (WAN), 1 x microSD Card |
| Aerial | Internal |
| Power Supply | Internal Power Supply |
| Physical Buttons | Reset |
| Max. Power Consumption | 26 W |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Stand |
| Colour | White |
| Weight | 1,100 g |
| Width | 110 mm |
| Height | 184.13 mm |
| Depth | 110 mm |
| Transfer Rate | 11,000 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac, ax, Wi-Fi 6E, be |
| Wi-Fi Frequency Bands | 5.0 GHz, 2.4 GHz, 6 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | MU-MIMO, Multi SSID |
| Encryptions | WPA, WPA2, WPA3 |
| LAN Standards | 10 Gigabit Ethernet, 2,5 Gigabit Ethernet |
| LAN Ports | 3 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Access Control Policies |
| Filtering | SPI, URL Filtering (Domain), Application Filtering, Content Filtering |
| Routing | OSPF |
| LAN Protocols | VLAN, WireGuard, L2TP, IPSec, NAT, VPN, Radius, RADSEC, OpenVPN |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | Web Interface, App |
| Integrated Modem | Without |
| RAM | 3,000 MB |
Reviews
Quality is top tier
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Worth it
Arrived safe and sound, very pleased
Spot on
Spot on mate, spot on
Delivered when promised... very satisfied
Fantastic product, really impressed
Fast delivery, product is solid
Solid product, arrived quickly
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.