TRENDnet TEG-3182WS
Brand: TRENDnet
Price: €272,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 16904892-81a1-4450-9e93-3e86ae4de0d0
Description
Switch-Kapazität: 120 Gb/s
Paket-Weiterleitungsrate: 89,3 Mpps
Jumbo-Framesgröße: 12.000 Bytes
MAC-Adressen: 16 K
Buffer: 1.536 kb
max. Leistungsaufnahme: 14,6 W
Zulässige Temperatur im Betrieb: -5 - 50 °C
Gewicht: 3,05 kg
Switching-Ports: 18
Ethernet-Übertragungstechnik: 2.5-Gigabit Switch
10 Gigabit Ethernet Ports: 2 x SFP+
2.5 Gigabit Ethernet Ports: 16 x RJ-45
Switch-Typ: Standalone
Modus: Store-and-Forward
Verwaltung: verwaltbar
Remoteverwaltungsprotokolle: Web Interface, Cloud managed
Layer: 3
Netzwerkstandards: Link Aggregation Control Protocol (LACP), VLAN, Quality of Services (QoS), IGMP Snooping, Link Aggregation Group (LAG), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP), Loop Detection, Class of Service (CoS), Access Control List (ACL), Port-Mirroring, Link Layer Discovery Protocol (LLDP), Spanning Tree Protocol (STP), Weighted Round Robin (WRR), IGMPv2 Snooping, MLD-Snooping, Multicast VLAN Registration (MVR), DHCP-Snooping, Address Resolution Protocol (ARP)
Internet-Sicherheit: Schutz vor DoS
Authentifizierungsmethoden: IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+
Farbe: schwarz
Gehäusematerial: Metall
Specifications
| Produkttyp | Rackmount Switch |
|---|---|
| Switch-Kapazität | 120 Gb/s |
| Paket-Weiterleitungsrate | 89,3 Mpps |
| Jumbo-Framesgröße | 12.000 Bytes |
| MAC-Adressen | 16 K |
| Buffer | 1.536 kb |
| max. Leistungsaufnahme | 14,6 W |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | -5 - 50 °C |
| Gewicht | 3,05 kg |
| Switching-Ports | 18 |
| Ethernet-Übertragungstechnik | 2.5-Gigabit Switch |
| 10 Gigabit Ethernet Ports | 2 x SFP+ |
| 2.5 Gigabit Ethernet Ports | 16 x RJ-45 |
| Switch-Typ | Standalone |
| Modus | Store-and-Forward |
| Verwaltung | verwaltbar |
| Remoteverwaltungsprotokolle | Web Interface, Cloud managed |
| Layer | 3 |
| Netzwerkstandards | Link Aggregation Control Protocol (LACP), VLAN, Quality of Services (QoS), IGMP Snooping, Link Aggregation Group (LAG), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP), Loop Detection, Class of Service (CoS), Access Control List (ACL), Port-Mirroring, Link Layer Discovery Protocol (LLDP), Spanning Tree Protocol (STP), Weighted Round Robin (WRR), IGMPv2 Snooping, MLD-Snooping, Multicast VLAN Registration (MVR), DHCP-Snooping, Address Resolution Protocol (ARP) |
| Internet-Sicherheit | Schutz vor DoS |
| Authentifizierungsmethoden | IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+ |
| Farbe | schwarz |
| Gehäusematerial | Metall |
Reviews
Packaged so carefully, arrived perfect
Worth the investment for sure
Great value for money. Will definitely be buying again.
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Quality is really good... can't complain about anything really.
Exceeds expectations
Best purchase I've made in ages
100% would buy again
Worth the investment for sure
Brilliant!!!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.