TP-Link TL-WR3602BE
Brand: TP-Link
Price: €86,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8f019efb-aca5-4790-840e-72a1382d362a
Description
Interfaces: 1x USB 3.0, 1x RJ-45 (WAN)
USB Ports: Power Supply, USB-Modem, Hard Drive Connectivity, Port Connectivity
Aerial: External
Number of Antennas: 2
Power Supply: via USB Connection
Physical Buttons: WPS, Reset
Status Indicator: LED
Installation: Stand
Colour: Black
Weight: 248 g
Width: 113 mm
Height: 36 mm
Depth: 93.5 mm
Transfer Rate: 3,600 Mbps
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac, ax, be
Wi-Fi Frequency Bands: 5.0 GHz, 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: 4KQAM, WLAN Guest Network, Wi-Fi Multimedia (WMM)
Encryptions: WPA2, WPA3, WPS
LAN Standards: 2,5 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 1 x RJ-45
Internet Security: Child Lock
LAN Protocols: PPTP, NAT, WireGuard, Port Trigger, SLAAC, DLMS, GRE, Port mirroring, ICMP, PPPoE, UDP, IPSec, L2TP, UPnP
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: Web Interface, App
Integrated Modem: Without
For: Mobile Use
Server Function: FTP Server
Specifications
| Product Types | Travel Router, Wireless Router |
|---|---|
| Interfaces | 1x USB 3.0, 1x RJ-45 (WAN) |
| USB Ports | Power Supply, USB-Modem, Hard Drive Connectivity, Port Connectivity |
| Aerial | External |
| Number of Antennas | 2 |
| Power Supply | via USB Connection |
| Physical Buttons | WPS, Reset |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Stand |
| Colour | Black |
| Weight | 248 g |
| Width | 113 mm |
| Height | 36 mm |
| Depth | 93.5 mm |
| Transfer Rate | 3,600 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac, ax, be |
| Wi-Fi Frequency Bands | 5.0 GHz, 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | 4KQAM, WLAN Guest Network, Wi-Fi Multimedia (WMM) |
| Encryptions | WPA2, WPA3, WPS |
| LAN Standards | 2,5 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 1 x RJ-45 |
| Internet Security | Child Lock |
| LAN Protocols | PPTP, NAT, WireGuard, Port Trigger, SLAAC, DLMS, GRE, Port mirroring, ICMP, PPPoE, UDP, IPSec, L2TP, UPnP |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | Web Interface, App |
| Integrated Modem | Without |
| For | Mobile Use |
| Server Function | FTP Server |
Reviews
Ordering more for friends
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Brilliant!!!
10/10 would buy again
Thanks for getting it here so quick
Great value for money. Will definitely be buying again.
Fantastic product, really impressed
Best thing I've bought in a while
cant fault it tbh
Got it super fast! Very happy
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.