TP-Link TL-SG3210XHP-M2
Brand: TP-Link
Price: €340,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 735e7f0c-69b6-48e8-a922-de9b53aa2131
Description
Switch-Kapazität: 80 Gb/s
Paket-Weiterleitungsrate: 59,52 Mpps
Jumbo-Framesgröße: 9.000 Bytes
MAC-Adressen: 16 K
Buffer: 12.288 kb
max. Leistungsaufnahme: 291,49 W
PoE-Gesamtleistung: 240 W
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 50 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 10 - 90 %
Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb: -40 - 70 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb: 5 - 90 %
Switching-Ports: 10
PoE-Ports: 8
Ethernet-Übertragungstechnik: 2.5-Gigabit Switch
10 Gigabit Ethernet Ports: 2 x SFP+
2.5 Gigabit Ethernet Ports: 8 x RJ-45
Switch-Typ: Standalone
Modus: Store-and-Forward
Verwaltung: verwaltbar
Remoteverwaltungsprotokolle: SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3, RMON9, RMON3, RMON2, RMON1, Web Interface
Layer: 3
Netzwerkstandards: Quality of Services (QoS), Port-Mirroring, Broadcast Storm Control, Unicast Storm Control, Access Control List (ACL), MLD-Snooping, Link Aggregation Group (LAG), Link Aggregation Control Protocol (LACP), DHCP-Snooping, Power over Ethernet+ (PoE+), Multicast Storm Control, Address Resolution Protocol (ARP), VLAN, Spanning Tree Protocol (STP), Flow-Control, Loop Detection, Loop Protection, IGMPv3 Snooping, Class of Service (CoS), Weighted Round Robin (WRR)
Routing: Static Routing
Internet-Sicherheit: Schutz vor DoS, Firewall
Authentifizierungsmethoden: IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+
Schnittstellen: 1x Micro-USB Typ B, 1x RJ-45 Konsole
Anzahl Lüfter: 2
Farbe: schwarz
Gehäusematerial: Metall
Specifications
| Produkttypen | Rackmount Switch, PoE Switch |
|---|---|
| Switch-Kapazität | 80 Gb/s |
| Paket-Weiterleitungsrate | 59,52 Mpps |
| Jumbo-Framesgröße | 9.000 Bytes |
| MAC-Adressen | 16 K |
| Buffer | 12.288 kb |
| max. Leistungsaufnahme | 291,49 W |
| PoE-Gesamtleistung | 240 W |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 50 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 10 - 90 % |
| Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb | -40 - 70 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb | 5 - 90 % |
| Switching-Ports | 10 |
| PoE-Ports | 8 |
| Ethernet-Übertragungstechnik | 2.5-Gigabit Switch |
| 10 Gigabit Ethernet Ports | 2 x SFP+ |
| 2.5 Gigabit Ethernet Ports | 8 x RJ-45 |
| Switch-Typ | Standalone |
| Modus | Store-and-Forward |
| Verwaltung | verwaltbar |
| Remoteverwaltungsprotokolle | SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3, RMON9, RMON3, RMON2, RMON1, Web Interface |
| Layer | 3 |
| Netzwerkstandards | Quality of Services (QoS), Port-Mirroring, Broadcast Storm Control, Unicast Storm Control, Access Control List (ACL), MLD-Snooping, Link Aggregation Group (LAG), Link Aggregation Control Protocol (LACP), DHCP-Snooping, Power over Ethernet+ (PoE+), Multicast Storm Control, Address Resolution Protocol (ARP), VLAN, Spanning Tree Protocol (STP), Flow-Control, Loop Detection, Loop Protection, IGMPv3 Snooping, Class of Service (CoS), Weighted Round Robin (WRR) |
| Routing | Static Routing |
| Internet-Sicherheit | Schutz vor DoS, Firewall |
| Authentifizierungsmethoden | IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+ |
| Schnittstellen | 1x Micro-USB Typ B, 1x RJ-45 Konsole |
| Anzahl Lüfter | 2 |
| Farbe | schwarz |
| Gehäusematerial | Metall |
Reviews
Amazing value!
Does the job
Amazing quality for the price!
Absolutely brilliant 👍
Love this! 😄
Exceeds expectations
Seriously good value
Exactly what I wanted
Came super fast and works great
Arrived well packaged, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.