TP-Link TL-MR110-Outdoor
Brand: TP-Link
Price: €61,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f0200c3b-19b6-4252-a2a6-8ac67c988170
Description
Interfaces: 1x RJ-45 (WAN/LAN)
Aerial: External
Number of Antennas: 2
Power Supplies: Mains, PoE
Physical Buttons: Reset
Status Indicator: LED
Installation: Wall, Mast, Window
Colour: White
Width: 100 mm
Height: 226.6 mm
Depth: 54.7 mm
Transfer Rate: 300 Mbps
Wireless LAN Standards: b, g, n
Wi-Fi Frequency Band: 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: WLAN Guest Network, Wi-Fi Multimedia (WMM)
Encryptions: WEP, WPA, WPA2, WPS
LAN Standard: Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s)
Internet Security: Child Lock, Firewall
Filtering: URL Filtering (Domain), SPI, IP Filtering, Mac Filtering
LAN Protocols: PPPoE, PPTP, L2TP, Port Forwarding, ALG, Port Trigger, UPnP, DMZ, DDNS, IPv4, IPv6
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: Web Interface, App
Download Speed (max.): 150 Mbps
Max. Upload Speed: 50 Mbps
SIM Card: Nano-Sim
Integrated Modem: 4G
For: Mobile Use, Outdoor Use
Specifications
| Product Types | Mobile Wi-Fi Hotspot, Wireless Router |
|---|---|
| Interfaces | 1x RJ-45 (WAN/LAN) |
| Aerial | External |
| Number of Antennas | 2 |
| Power Supplies | Mains, PoE |
| Physical Buttons | Reset |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Wall, Mast, Window |
| Colour | White |
| Width | 100 mm |
| Height | 226.6 mm |
| Depth | 54.7 mm |
| Transfer Rate | 300 Mbps |
| Wireless LAN Standards | b, g, n |
| Wi-Fi Frequency Band | 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | WLAN Guest Network, Wi-Fi Multimedia (WMM) |
| Encryptions | WEP, WPA, WPA2, WPS |
| LAN Standard | Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s) |
| Internet Security | Child Lock, Firewall |
| Filtering | URL Filtering (Domain), SPI, IP Filtering, Mac Filtering |
| LAN Protocols | PPPoE, PPTP, L2TP, Port Forwarding, ALG, Port Trigger, UPnP, DMZ, DDNS, IPv4, IPv6 |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | Web Interface, App |
| Download Speed (max.) | 150 Mbps |
| Max. Upload Speed | 50 Mbps |
| SIM Card | Nano-Sim |
| Integrated Modem | 4G |
| For | Mobile Use, Outdoor Use |
Reviews
Just brilliant
Excellent stuff
Solid product, arrived quickly
Packaged so carefully, arrived perfect
Honestly fantastic
Packaged so carefully, arrived perfect
Perfect.
Exactly what I needed. Very happy with this.
Love this! 😄
Even better than I thought
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.