TP-Link TL-MR100-OUTDOOR
Brand: TP-Link
Price: €44,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1885e447-807e-4249-b4b9-dc86b88c516c
Description
Interfaces: 1x RJ-45 (WAN/LAN), 1× Nano SIM Card Slot, 1 x DC Port
Aerial: External
Number of Antennas: 2
Physical Buttons: Reset
Installation: Wall
Included in Delivery: 1x RJ45 Ethernet Cable, Power Cable, Rackmount Kit
Colour: White
Width: 226 mm
Height: 547 mm
Depth: 100 mm
Transfer Rate: 300 Mbps
Wireless LAN Standards: b, g, n
Wi-Fi Frequency Band: 2.4 GHz
Wi-Fi Function: WLAN Guest Network
Encryptions: WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
LAN Standard: Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s)
LAN Ports: 1 x RJ-45
Internet Security: Prevent DoS, Firewall
Routing: PPPoE, Static routing, Dynamic IP, PPTP, L2TP
LAN Protocols: IPv4, IPv6
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Download Speed (max.): 150 Mbps
Max. Upload Speed: 50 Mbps
Frequency Bands: 4G 2100 MHz, 4G 1800 MHz, 4G 850 MHz, 4G 2600 MHz, 4G 900 MHz, 4G 800 MHz, 3G 2100 MHz, 3G 850 MHz, 3G 900 MHz
SIM Card: Nano-Sim
Integrated Modem: 4G
Technologies: LTE, UMTS
Specifications
| Product Types | Wireless Router, Mobile Wi-Fi Hotspot |
|---|---|
| Interfaces | 1x RJ-45 (WAN/LAN), 1× Nano SIM Card Slot, 1 x DC Port |
| Aerial | External |
| Number of Antennas | 2 |
| Physical Buttons | Reset |
| Installation | Wall |
| Included in Delivery | 1x RJ45 Ethernet Cable, Power Cable, Rackmount Kit |
| Colour | White |
| Width | 226 mm |
| Height | 547 mm |
| Depth | 100 mm |
| Transfer Rate | 300 Mbps |
| Wireless LAN Standards | b, g, n |
| Wi-Fi Frequency Band | 2.4 GHz |
| Wi-Fi Function | WLAN Guest Network |
| Encryptions | WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK |
| LAN Standard | Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s) |
| LAN Ports | 1 x RJ-45 |
| Internet Security | Prevent DoS, Firewall |
| Routing | PPPoE, Static routing, Dynamic IP, PPTP, L2TP |
| LAN Protocols | IPv4, IPv6 |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Download Speed (max.) | 150 Mbps |
| Max. Upload Speed | 50 Mbps |
| Frequency Bands | 4G 2100 MHz, 4G 1800 MHz, 4G 850 MHz, 4G 2600 MHz, 4G 900 MHz, 4G 800 MHz, 3G 2100 MHz, 3G 850 MHz, 3G 900 MHz |
| SIM Card | Nano-Sim |
| Integrated Modem | 4G |
| Technologies | LTE, UMTS |
Reviews
10/10 would buy again
Perfect! 10/10 ⭐
Really good value for the price
Top quality stuff, will order again
Top quality, can't complain
Works great, good price
Can't find any faults
Quality stuff 💯
Top quality, can't complain
Perfect!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.