TP-Link SG3210X-M2
Brand: TP-Link
Price: €173,44
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 04f12ed0-d697-4151-ad8c-b82f9f7d3c7a
Description
Switch-Kapazität: 80 Gb/s
Paket-Weiterleitungsrate: 59,52 Mpps
Jumbo-Framesgröße: 9.000 Bytes
MAC-Adressen: 16 K
Buffer: 12.288 kb
max. Leistungsaufnahme: 15 W
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 50 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 10 - 90 %
Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb: -40 - 70 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb: 5 - 90 %
Switching-Ports: 8
Ethernet-Übertragungstechnik: 2.5-Gigabit Switch
2.5 Gigabit Ethernet Ports: 8 x RJ-45
Switch-Typ: Standalone
Modus: Store-and-Forward
Verwaltung: verwaltbar
Remoteverwaltungsprotokolle: Web Interface, Cloud managed, App
Layer: 3
Netzwerkstandards: VLAN, Link Aggregation Group (LAG), Access Control List (ACL), Broadcast Storm Control, Unicast Storm Control, IGMP Snooping, Multicast Storm Control, Spanning Tree Protocol (STP), Quality of Services (QoS), DHCP-Snooping, IGMPv2 Snooping, IGMPv3 Snooping, Port-Mirroring, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP), Link Aggregation Control Protocol (LACP), Flow-Control, Device Link Detection Protocol (DLDP), MLD-Snooping, Class of Service (CoS), Weighted Round Robin (WRR), Loop Detection
Routing: Static Routing
Internet-Sicherheit: Schutz vor DoS, Root Guard, IP Source Guard
Authentifizierungsmethoden: TACACS+, IEEE 802.1X (RADIUS)
Schnittstellen: 1 x Console RJ-45, 1x Micro-USB Typ B
Uplink-Port: 2 x SFP+
Farbe: schwarz
Gehäusematerial: Metall
Specifications
| Produkttypen | PoE Switch, Desktop Switch, Rackmount Switch |
|---|---|
| Switch-Kapazität | 80 Gb/s |
| Paket-Weiterleitungsrate | 59,52 Mpps |
| Jumbo-Framesgröße | 9.000 Bytes |
| MAC-Adressen | 16 K |
| Buffer | 12.288 kb |
| max. Leistungsaufnahme | 15 W |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 50 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 10 - 90 % |
| Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb | -40 - 70 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb | 5 - 90 % |
| Switching-Ports | 8 |
| Ethernet-Übertragungstechnik | 2.5-Gigabit Switch |
| 2.5 Gigabit Ethernet Ports | 8 x RJ-45 |
| Switch-Typ | Standalone |
| Modus | Store-and-Forward |
| Verwaltung | verwaltbar |
| Remoteverwaltungsprotokolle | Web Interface, Cloud managed, App |
| Layer | 3 |
| Netzwerkstandards | VLAN, Link Aggregation Group (LAG), Access Control List (ACL), Broadcast Storm Control, Unicast Storm Control, IGMP Snooping, Multicast Storm Control, Spanning Tree Protocol (STP), Quality of Services (QoS), DHCP-Snooping, IGMPv2 Snooping, IGMPv3 Snooping, Port-Mirroring, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP), Link Aggregation Control Protocol (LACP), Flow-Control, Device Link Detection Protocol (DLDP), MLD-Snooping, Class of Service (CoS), Weighted Round Robin (WRR), Loop Detection |
| Routing | Static Routing |
| Internet-Sicherheit | Schutz vor DoS, Root Guard, IP Source Guard |
| Authentifizierungsmethoden | TACACS+, IEEE 802.1X (RADIUS) |
| Schnittstellen | 1 x Console RJ-45, 1x Micro-USB Typ B |
| Uplink-Port | 2 x SFP+ |
| Farbe | schwarz |
| Gehäusematerial | Metall |
Reviews
Five stars
Absolutely brilliant 👍
Works great, good price
Can't fault it, great price too
Best thing I've bought in a while
Great value for money
Arrived super quickly and works great 😊
Packaged so carefully, arrived perfect
Highly recommend!
Just as advertised, very reliable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.