TP-Link EAP610
Brand: TP-Link
Price: €65,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0bfb4860-616e-4c51-b5b6-add0912379c1
Description
Wireless LAN Standards: b, n, g, ac, a, ax
Wi-Fi Frequency Bands: 5.0 GHz, 2.4 GHz
Wi-Fi Functions: Guest Network, Multi SSID, Band-Steering, Load Balancing, WMM, Beamforming
LAN Connection: 1 x RJ-45
Transfer Rate: 1,800 Mbps
WiFi Modes: Mesh AP, Access Point
LAN Standard: Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
Encryptions: WEP, WPA, WPA2, WPA3
Remote Management Protocols: Web Interface, Cloud managed, App, SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3
Filter: MAC Address
Height: 64 mm
Depth: 243 mm
Width: 243 mm
Number of Pieces: 1
Colour: White
Max. Power Consumption: 12.8 W
Physical Buttons: Reset
Specifications
| Product Type | Indoor Access Point |
|---|---|
| Wireless LAN Standards | b, n, g, ac, a, ax |
| Wi-Fi Frequency Bands | 5.0 GHz, 2.4 GHz |
| Wi-Fi Functions | Guest Network, Multi SSID, Band-Steering, Load Balancing, WMM, Beamforming |
| LAN Connection | 1 x RJ-45 |
| Transfer Rate | 1,800 Mbps |
| WiFi Modes | Mesh AP, Access Point |
| LAN Standard | Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| Encryptions | WEP, WPA, WPA2, WPA3 |
| Remote Management Protocols | Web Interface, Cloud managed, App, SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3 |
| Filter | MAC Address |
| Height | 64 mm |
| Depth | 243 mm |
| Width | 243 mm |
| Number of Pieces | 1 |
| Colour | White |
| Max. Power Consumption | 12.8 W |
| Physical Buttons | Reset |
Reviews
Quality is excellent. Worth every penny
Arrived well packaged, very pleased
10 out of 10
Second purchase already! Love it
Quality is really good... can't complain about anything really.
Arrived safe and sound, very pleased
Quality is excellent. Worth every penny
Can't fault anything about this
Top quality stuff, will order again
Quality is really good... can't complain about anything really.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.