TP-Link EAP235-Wall
Brand: TP-Link
Price: €49,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 15468ac5-a807-417b-b2eb-05014dd47d3a
Description
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac
Wi-Fi Frequency Bands: 2.4 GHz, 5.0 GHz
Wi-Fi Functions: WMM, Guest Network, Multi SSID, Band-Steering, Beamforming, Load Balancing
LAN Connection: 4 x RJ-45
2.4 GHz Antenna Gain: 4 dBi
5 GHz Antenna Gain: 4 dBi
Number of 2.4 GHz Aerials: 2
Number of 5 GHz Aerials: 2
Transfer Rate: 1,200 Mbps
WiFi-Mode: Access Point
LAN Standard: Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
Encryptions: WEP, WPA, WPA2
Remote Management Protocols: App, Cloud managed, Web Interface, SNMP V1, SNMP V2c
Filter: MAC Address
Height: 143 mm
Depth: 20 mm
Width: 86 mm
Number of Pieces: 1
Colour: White
Max. Power Consumption: 24.4 W
Physical Buttons: Reset
Specifications
| Product Type | Indoor Access Point |
|---|---|
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac |
| Wi-Fi Frequency Bands | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
| Wi-Fi Functions | WMM, Guest Network, Multi SSID, Band-Steering, Beamforming, Load Balancing |
| LAN Connection | 4 x RJ-45 |
| 2.4 GHz Antenna Gain | 4 dBi |
| 5 GHz Antenna Gain | 4 dBi |
| Number of 2.4 GHz Aerials | 2 |
| Number of 5 GHz Aerials | 2 |
| Transfer Rate | 1,200 Mbps |
| WiFi-Mode | Access Point |
| LAN Standard | Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| Encryptions | WEP, WPA, WPA2 |
| Remote Management Protocols | App, Cloud managed, Web Interface, SNMP V1, SNMP V2c |
| Filter | MAC Address |
| Height | 143 mm |
| Depth | 20 mm |
| Width | 86 mm |
| Number of Pieces | 1 |
| Colour | White |
| Max. Power Consumption | 24.4 W |
| Physical Buttons | Reset |
Reviews
Top quality
Really happy with this
Exactly what I wanted
Legit so good
Worth it
Speedy delivery, impeccable condition
Definitely worth the money
Worth it
Really happy with this
Quality is top tier
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.