TerraMaster F4 SSD
Brand: TerraMaster
Price: €367,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 18df746d-2091-4fd3-be7d-d0f4072853fc
Description
Zielgruppe: Heimanwender
Anzahl Festplatten (maximal): 4
Festplattentyp: SSD
HDD-Verwaltungen: SSD TRIM, S.M.A.R.T., Hot-Spare
interne Schnittstelle: M.2
Anschlüsse: 1 x RJ-45, 2 x USB 3.2, 1 x USB 3.2 (Typ-C), 1 x HDMI
weitere Steckplätze: 4 x M.2
Datenkommunikation: 5 Gigabit Ethernet
Prozessor: Intel N95
Taktfrequenz: 3.400 MHz
Prozessorkern: Quad-Core
RAM: 8 GB
RAM maximal: 32 GB
RAM Typ: DDR5
NAS-Kühlung: aktiv
Lüfteranzahl: 2
Lüftergröße (mm): 50
Geräuschpegel: 19 dB(A)
Dateisysteme interner Laufwerke: Btrfs, EXT4
Dateisysteme externer Laufwerke: EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+, Btrfs
Netzwerkleistungsmerkmal: Wake-on-LAN
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 5 - 95 %
Stromverbrauch in Betrieb: 32 Watt
Stromverbrauch in Ruhezustand: 8 Watt
Gehäusetyp: Tower
Farbe: schwarz
Abmessungen (HxBxT): 138 x 60 x 140 mm
Gewicht: 0,6 kg
Specifications
| Produkttypen | NAS-Gehäuse, 4-Bay NAS |
|---|---|
| Zielgruppe | Heimanwender |
| Anzahl Festplatten (maximal) | 4 |
| Festplattentyp | SSD |
| HDD-Verwaltungen | SSD TRIM, S.M.A.R.T., Hot-Spare |
| interne Schnittstelle | M.2 |
| Anschlüsse | 1 x RJ-45, 2 x USB 3.2, 1 x USB 3.2 (Typ-C), 1 x HDMI |
| weitere Steckplätze | 4 x M.2 |
| Datenkommunikation | 5 Gigabit Ethernet |
| Prozessor | Intel N95 |
| Taktfrequenz | 3.400 MHz |
| Prozessorkern | Quad-Core |
| RAM | 8 GB |
| RAM maximal | 32 GB |
| RAM Typ | DDR5 |
| NAS-Kühlung | aktiv |
| Lüfteranzahl | 2 |
| Lüftergröße (mm) | 50 |
| Geräuschpegel | 19 dB(A) |
| Dateisysteme interner Laufwerke | Btrfs, EXT4 |
| Dateisysteme externer Laufwerke | EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+, Btrfs |
| Netzwerkleistungsmerkmal | Wake-on-LAN |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 5 - 95 % |
| Stromverbrauch in Betrieb | 32 Watt |
| Stromverbrauch in Ruhezustand | 8 Watt |
| Gehäusetyp | Tower |
| Farbe | schwarz |
| Abmessungen (HxBxT) | 138 x 60 x 140 mm |
| Gewicht | 0,6 kg |
Reviews
Just as advertised, very reliable
Amazing value!
Delivered when promised... very satisfied
Amazing value!
Better than I expected honestly
Just as advertised, very reliable
Got it super fast! Very happy
Really good value for the price
Exactly what I was looking for
Very pleased with this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.