Tenda RE6L Pro
Brand: Tenda
Price: €76,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8dcc4f8b-29dd-4df6-ba28-bba40b769ba8
Description
Interfaces: 4x RJ-45 (WAN/LAN)
Aerial: External
Number of Antennas: 5
Power Supply: Mains
Physical Buttons: Reset
Status Indicator: LED
Installation: Stand
Colour: Black
Width: 244 mm
Height: 200 mm
Depth: 56 mm
Transfer Rate: 5,000 Mbps
Wireless LAN Standards: be, a, b, g, n, ac, ax
Wi-Fi Frequency Bands: 2.4 GHz, 5.0 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: 4KQAM, MU-MIMO, Beamforming, WLAN Guest Network
Encryptions: WPA3, WPA2, WPS
LAN Standards: 2,5 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 3 x RJ-45
Internet Security: Child Lock, Firewall
Filtering: Client, URL Filtering (Domain)
Routing: Static routing
LAN Protocols: PPPoE, PPTP, L2TP, IPv4, IPv6, Port Forwarding, DMZ, UPnP, DDNS, VPN
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: Web Interface, App
Integrated Modem: Without
For: Mesh System, IPTV
RAM: 512 MB
Specifications
| Product Types | Wireless Router, Mesh Router |
|---|---|
| Interfaces | 4x RJ-45 (WAN/LAN) |
| Aerial | External |
| Number of Antennas | 5 |
| Power Supply | Mains |
| Physical Buttons | Reset |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Stand |
| Colour | Black |
| Width | 244 mm |
| Height | 200 mm |
| Depth | 56 mm |
| Transfer Rate | 5,000 Mbps |
| Wireless LAN Standards | be, a, b, g, n, ac, ax |
| Wi-Fi Frequency Bands | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | 4KQAM, MU-MIMO, Beamforming, WLAN Guest Network |
| Encryptions | WPA3, WPA2, WPS |
| LAN Standards | 2,5 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 3 x RJ-45 |
| Internet Security | Child Lock, Firewall |
| Filtering | Client, URL Filtering (Domain) |
| Routing | Static routing |
| LAN Protocols | PPPoE, PPTP, L2TP, IPv4, IPv6, Port Forwarding, DMZ, UPnP, DDNS, VPN |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | Web Interface, App |
| Integrated Modem | Without |
| For | Mesh System, IPTV |
| RAM | 512 MB |
Reviews
100% would buy again
Exactly what I was looking for
Just brilliant
Quality is really good... can't complain about anything really.
Does the job perfectly... will be ordering more
Very happy indeed 👍
Came super fast and works great
Best thing I've bought in a while
Excellent stuff
100% would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.