Tenda MX21 Pro 3-pack
Brand: Tenda
Price: €218,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 24765706-ed1c-4df4-bfec-cd7dc72324b4
Description
Interfaces: 3 x RJ-45 (WAN/LAN)
Aerial: Internal
Number of Antennas: 7
Power Supply: Mains
Physical Buttons: Reset
Status Indicator: LED
Installation: Stand
Colour: White
Width: 105 mm
Height: 220 mm
Depth: 105 mm
Transfer Rate: 5,700 Mbps
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac, ax, Wi-Fi 6E
Wi-Fi Frequency Bands: 2.4 GHz, 5.0 GHz, 6 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: MU-MIMO, Beamforming, Band Steering, WLAN Guest Network
Encryptions: WEP, WPA, WPA2, WPA3
LAN Standard: Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 6 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Access Control Policies, Child Lock
Filtering: Client
Routing: Static routing
LAN Protocols: DDNS, PPTP, IPv6, L2TP, UPnP, Port Forwarding, IPSec, PPPoE, IPv4
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: Web Interface, App
Integrated Modem: Without
For: Mesh System, IPTV
RAM: 256 MB
Specifications
| Product Types | Mesh Router, Wireless Router |
|---|---|
| Interfaces | 3 x RJ-45 (WAN/LAN) |
| Aerial | Internal |
| Number of Antennas | 7 |
| Power Supply | Mains |
| Physical Buttons | Reset |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Stand |
| Colour | White |
| Width | 105 mm |
| Height | 220 mm |
| Depth | 105 mm |
| Transfer Rate | 5,700 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac, ax, Wi-Fi 6E |
| Wi-Fi Frequency Bands | 2.4 GHz, 5.0 GHz, 6 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | MU-MIMO, Beamforming, Band Steering, WLAN Guest Network |
| Encryptions | WEP, WPA, WPA2, WPA3 |
| LAN Standard | Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 6 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Access Control Policies, Child Lock |
| Filtering | Client |
| Routing | Static routing |
| LAN Protocols | DDNS, PPTP, IPv6, L2TP, UPnP, Port Forwarding, IPSec, PPPoE, IPv4 |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | Web Interface, App |
| Integrated Modem | Without |
| For | Mesh System, IPTV |
| RAM | 256 MB |
Reviews
Came super fast and works great
Even better than I thought
Perfect.
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Brilliant!!!
10/10 would buy again
Works great, good price
Got it super fast! Very happy
Ordering more for friends
Arrived well packaged, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.