Teltonika TCR100
Brand: Teltonika
Price: €175,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 60cea9b9-5e99-4dad-9312-82de0b42e536
Description
Interfaces: 1x RJ-45 (WAN/LAN)
Physical Buttons: WLAN, WPS, Reset
Max. Power Consumption: 9.3 W
Status Indicator: LED
Colour: Black
Weight: 376 g
Width: 150 mm
Height: 37 mm
Depth: 105 mm
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac
Wi-Fi Frequency Bands: 5.0 GHz, 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Encryptions: WEP, WPA, WPA2, WPA3
LAN Standard: Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s)
LAN Ports: 1 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Prevent DoS
Filtering: URL Filtering (Domain), Mac Filtering
Routing: Static routing, VRRP
LAN Protocols: OpenVPN, IPv6, UPnP, IPSec, DHCP, NAT, TCP, UDP, DNS, PPPoE, Wake On LAN (WoL), Port Forwarding, QoS, DDNS, WireGuard
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: Web Interface, SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3
Download Speed (max.): 300 Mbps
SIM Card: Mini-SIM
Integrated Modem: 4G
For: Mobile Use, Mesh System
Internal Memory: 16 MB
RAM: 128 MB
Specifications
| Product Types | Mesh Router, Wireless Router, Mobile Wi-Fi Hotspot |
|---|---|
| Interfaces | 1x RJ-45 (WAN/LAN) |
| Physical Buttons | WLAN, WPS, Reset |
| Max. Power Consumption | 9.3 W |
| Status Indicator | LED |
| Colour | Black |
| Weight | 376 g |
| Width | 150 mm |
| Height | 37 mm |
| Depth | 105 mm |
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac |
| Wi-Fi Frequency Bands | 5.0 GHz, 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Encryptions | WEP, WPA, WPA2, WPA3 |
| LAN Standard | Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s) |
| LAN Ports | 1 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Prevent DoS |
| Filtering | URL Filtering (Domain), Mac Filtering |
| Routing | Static routing, VRRP |
| LAN Protocols | OpenVPN, IPv6, UPnP, IPSec, DHCP, NAT, TCP, UDP, DNS, PPPoE, Wake On LAN (WoL), Port Forwarding, QoS, DDNS, WireGuard |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | Web Interface, SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3 |
| Download Speed (max.) | 300 Mbps |
| SIM Card | Mini-SIM |
| Integrated Modem | 4G |
| For | Mobile Use, Mesh System |
| Internal Memory | 16 MB |
| RAM | 128 MB |
Reviews
Top quality, can't complain
No issues whatsoever
Exactly what I needed. Very happy with this.
Quality and price are unbeatable
Such good value... impressed
100% would buy again
Five stars
Can't find any faults
Quality and price are unbeatable
Got exactly what I needed, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.