Teltonika RUTX11 (Europe, The Middle East, Africa, Australia, APAC, Brazil, Malaysia + EU PSU)
Brand: Teltonika
Price: €254,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 941affe4-dba4-4d71-8946-fc91cad28a7a
Description
Interfaces: 1x RJ-45 (WAN), 1x USB 2.0
USB Ports: Hard Drive Connectivity, Port Connectivity, USB-Modem, Printer Connectivity
Power Supply: Mains
Physical Buttons: Reset
Max. Power Consumption: 11 W
Status Indicator: LED
Colour: Grey
Weight: 456 g
Width: 95 mm
Height: 115 mm
Depth: 44 mm
Transfer Rate: 867 Mbps
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac
Wi-Fi Frequency Bands: 5.0 GHz, 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: MU-MIMO, WLAN Guest Network, Wi-Fi Multimedia (WMM)
Encryptions: WEP, WPA, WPA2
LAN Standard: Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 3 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Prevent DoS
Filtering: URL Filtering (Domain), Mac Filtering
Routing: VRRP, Static routing, BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, EIGRP
LAN Protocols: TCP, DHCP, IPv4, UPnP, DMZ, PPPoE, NAT, IPv6, UDP, ICMP, NTP, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL, ARP, PPP
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: Telnet, SSH, CLI, SNMP V1, SNMP V2, SNMP V3
Download Speed (max.): 300 Mbps
Max. Upload Speed: 50 Mbps
SIM Cards: Dual SIM, Mini-SIM
Integrated Modem: 4G
Technology: LTE
Internal Memory: 256 MB
RAM: 256 MB
Server Function: Samba
Specifications
| Product Type | Wireless Router |
|---|---|
| Interfaces | 1x RJ-45 (WAN), 1x USB 2.0 |
| USB Ports | Hard Drive Connectivity, Port Connectivity, USB-Modem, Printer Connectivity |
| Power Supply | Mains |
| Physical Buttons | Reset |
| Max. Power Consumption | 11 W |
| Status Indicator | LED |
| Colour | Grey |
| Weight | 456 g |
| Width | 95 mm |
| Height | 115 mm |
| Depth | 44 mm |
| Transfer Rate | 867 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac |
| Wi-Fi Frequency Bands | 5.0 GHz, 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | MU-MIMO, WLAN Guest Network, Wi-Fi Multimedia (WMM) |
| Encryptions | WEP, WPA, WPA2 |
| LAN Standard | Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 3 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Prevent DoS |
| Filtering | URL Filtering (Domain), Mac Filtering |
| Routing | VRRP, Static routing, BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, EIGRP |
| LAN Protocols | TCP, DHCP, IPv4, UPnP, DMZ, PPPoE, NAT, IPv6, UDP, ICMP, NTP, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL, ARP, PPP |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | Telnet, SSH, CLI, SNMP V1, SNMP V2, SNMP V3 |
| Download Speed (max.) | 300 Mbps |
| Max. Upload Speed | 50 Mbps |
| SIM Cards | Dual SIM, Mini-SIM |
| Integrated Modem | 4G |
| Technology | LTE |
| Internal Memory | 256 MB |
| RAM | 256 MB |
| Server Function | Samba |
Reviews
Love this! 😄
Can't find any faults
Perfect! Exactly what I needed
Spot on
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Really good value for the price
Just as advertised, very reliable
10 out of 10
Wow! Amazing value
Amazing value!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.