Teltonika RUTC50 (EMEA, APAC, Brazil + EU PSU)
Brand: Teltonika
Price: €544,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c160183c-60f7-4c8f-903e-c1d9c35432e9
Description
Interfaces: 1x USB 2.0, 1x RJ-45 (WAN)
USB Ports: Hard Drive Connectivity, Port Connectivity, USB-Modem, Printer Connectivity
Aerial: External (Removable)
Physical Buttons: Reset
Max. Power Consumption: 13.5 W
Power Consumption (Idle): 4.5 Watt
Status Indicator: LED
Installation: Wall
Colour: Black
Weight: 452 g
Width: 130.4 mm
Height: 42.6 mm
Depth: 103.4 mm
Transfer Rate: 2,976 Mbps
Wireless LAN Standards: b, g, n, ac, ax
Wi-Fi Frequency Bands: 2.4 GHz, 5.0 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Function: MU-MIMO
Encryptions: WPA, WPA2, WPA3
LAN Standard: Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 4 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Prevent DoS
Filtering: Mac Filtering, URL Filtering (Domain)
Routing: Static routing, BGP, OSPF, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, EIGRP, NHRP, PBR, VRRP
LAN Protocols: TCP, PPPoE, DDNS, HTTPS, QoS, NTP, UDP, IPv4, SSL, DHCP, ARP, SMTP, DMZ, Radius, Wake On LAN (WoL), ICMP, DNS, HTTP, UPnP, Port Forwarding, IPv6, MQTT, FTP, TACACS +, PPP, NAT, VLAN, OpenVPN, VPN, IPSec, GRE, PPTP, L2TP, Stunnel, SSTP, Zerotier, WireGuard, Tinc, Tailscale, Modbus, Kinesis, DNP3, DLMS
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: SNMP, Web Interface, SSHFS, SSH, CLI, Telnet, TR-069
SIM Cards: Mini-SIM, Dual SIM
Internal Memory: 512 MB
RAM: 512 MB
Specifications
| Product Types | Wireless Router, Mobile Wi-Fi Hotspot |
|---|---|
| Interfaces | 1x USB 2.0, 1x RJ-45 (WAN) |
| USB Ports | Hard Drive Connectivity, Port Connectivity, USB-Modem, Printer Connectivity |
| Aerial | External (Removable) |
| Physical Buttons | Reset |
| Max. Power Consumption | 13.5 W |
| Power Consumption (Idle) | 4.5 Watt |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Wall |
| Colour | Black |
| Weight | 452 g |
| Width | 130.4 mm |
| Height | 42.6 mm |
| Depth | 103.4 mm |
| Transfer Rate | 2,976 Mbps |
| Wireless LAN Standards | b, g, n, ac, ax |
| Wi-Fi Frequency Bands | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Function | MU-MIMO |
| Encryptions | WPA, WPA2, WPA3 |
| LAN Standard | Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 4 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Prevent DoS |
| Filtering | Mac Filtering, URL Filtering (Domain) |
| Routing | Static routing, BGP, OSPF, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, EIGRP, NHRP, PBR, VRRP |
| LAN Protocols | TCP, PPPoE, DDNS, HTTPS, QoS, NTP, UDP, IPv4, SSL, DHCP, ARP, SMTP, DMZ, Radius, Wake On LAN (WoL), ICMP, DNS, HTTP, UPnP, Port Forwarding, IPv6, MQTT, FTP, TACACS +, PPP, NAT, VLAN, OpenVPN, VPN, IPSec, GRE, PPTP, L2TP, Stunnel, SSTP, Zerotier, WireGuard, Tinc, Tailscale, Modbus, Kinesis, DNP3, DLMS |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | SNMP, Web Interface, SSHFS, SSH, CLI, Telnet, TR-069 |
| SIM Cards | Mini-SIM, Dual SIM |
| Internal Memory | 512 MB |
| RAM | 512 MB |
Reviews
Absolutely worth it
Couldn't fault it
Speedy delivery, impeccable condition
Excellent stuff
Great value for money
Very happy with this purchase
Does the job
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Arrived super quickly and works great 😊
Top quality stuff, will order again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.