Teltonika RUT951 Europe, The Middle East, Korea, Thailand + EU PSU
Brand: Teltonika
Price: €178,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7a00fa38-032b-4877-9aa7-b759427049cf
Description
Interfaces: 1x RJ-45 (WAN)
Aerial: External
Physical Buttons: Reset
Max. Power Consumption: 7 W
Power Consumption (Idle): 2 Watt
Status Indicator: LED
Colour: Black
Weight: 287 g
Width: 110 mm
Height: 50 mm
Depth: 100 mm
Transfer Rate: 300 Mbps
Wireless LAN Standards: b, g, n
Wi-Fi Frequency Band: 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: WLAN Guest Network, Wi-Fi Multimedia (WMM)
Encryptions: WEP, WPA, WPA2
LAN Standard: Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s)
LAN Ports: 3 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Prevent DoS
Filtering: URL Filtering (Domain), Mac Filtering
Routing: Static routing, BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, NHRP, VRRP
LAN Protocols: QoS, Port Forwarding, OpenVPN, VLAN, NAT, PPTP, IPSec, GRE, TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, ARP, PPP, PPPoE, UPnP, DHCP, L2TP, SSTP, WireGuard
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: Web Interface, CLI, SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3
Telephone Connection: VoIP
Telephony Feature: SMS Support
Download Speed (max.): 150 Mbps
SIM Cards: Dual SIM, Mini-SIM
Integrated Modem: 4G
Technology: LTE
Number of Pieces: 1
For: Mobile Use
Internal Memory: 16 MB
RAM: 128 MB
Specifications
| Product Type | Mobile Wi-Fi Hotspot |
|---|---|
| Interfaces | 1x RJ-45 (WAN) |
| Aerial | External |
| Physical Buttons | Reset |
| Max. Power Consumption | 7 W |
| Power Consumption (Idle) | 2 Watt |
| Status Indicator | LED |
| Colour | Black |
| Weight | 287 g |
| Width | 110 mm |
| Height | 50 mm |
| Depth | 100 mm |
| Transfer Rate | 300 Mbps |
| Wireless LAN Standards | b, g, n |
| Wi-Fi Frequency Band | 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | WLAN Guest Network, Wi-Fi Multimedia (WMM) |
| Encryptions | WEP, WPA, WPA2 |
| LAN Standard | Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s) |
| LAN Ports | 3 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Prevent DoS |
| Filtering | URL Filtering (Domain), Mac Filtering |
| Routing | Static routing, BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, NHRP, VRRP |
| LAN Protocols | QoS, Port Forwarding, OpenVPN, VLAN, NAT, PPTP, IPSec, GRE, TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, ARP, PPP, PPPoE, UPnP, DHCP, L2TP, SSTP, WireGuard |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | Web Interface, CLI, SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3 |
| Telephone Connection | VoIP |
| Telephony Feature | SMS Support |
| Download Speed (max.) | 150 Mbps |
| SIM Cards | Dual SIM, Mini-SIM |
| Integrated Modem | 4G |
| Technology | LTE |
| Number of Pieces | 1 |
| For | Mobile Use |
| Internal Memory | 16 MB |
| RAM | 128 MB |
Reviews
100% would recommend
Quality and price are unbeatable
Wow! Amazing value
Brilliant!!!
Definitely worth the money
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.