Teltonika RUT300
Brand: Teltonika
Price: €55,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2f8c1697-c390-4f8f-878e-1f41358e8300
Description
Interfaces: 1x RJ-45 (WAN), 1x USB 2.0
USB Ports: Hard Drive Connectivity, Port Connectivity, Printer Connectivity
Physical Buttons: Reset
Max. Power Consumption: 3 W
Power Consumption (Idle): 1.3 Watt
Status Indicator: LED
Colour: Silver
Weight: 229 g
Width: 100 mm
Height: 30 mm
Depth: 85 mm
LAN Standard: Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s)
LAN Ports: 4 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Prevent DoS
Filtering: URL Filtering (Domain)
LAN Protocols: NAT, DNS, DHCP, UPnP, PPTP, IPv4, IPv6, PPPoE, L2TP, IPSec, TCP, SSL, SMTP, SIP, NTP, ICMP, HTTPS, HTTP, FTP, QoS, DDNS, OpenVPN, GRE, WireGuard
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: SNMP, Web Interface, Telnet, SSH, SSH-2, TR-069, SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3
Integrated Modem: Without
Internal Memory: 16 MB
RAM: 64 MB
Server Function: Samba
Specifications
| Product Types | Cable Router, VPN-Router |
|---|---|
| Interfaces | 1x RJ-45 (WAN), 1x USB 2.0 |
| USB Ports | Hard Drive Connectivity, Port Connectivity, Printer Connectivity |
| Physical Buttons | Reset |
| Max. Power Consumption | 3 W |
| Power Consumption (Idle) | 1.3 Watt |
| Status Indicator | LED |
| Colour | Silver |
| Weight | 229 g |
| Width | 100 mm |
| Height | 30 mm |
| Depth | 85 mm |
| LAN Standard | Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s) |
| LAN Ports | 4 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Prevent DoS |
| Filtering | URL Filtering (Domain) |
| LAN Protocols | NAT, DNS, DHCP, UPnP, PPTP, IPv4, IPv6, PPPoE, L2TP, IPSec, TCP, SSL, SMTP, SIP, NTP, ICMP, HTTPS, HTTP, FTP, QoS, DDNS, OpenVPN, GRE, WireGuard |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | SNMP, Web Interface, Telnet, SSH, SSH-2, TR-069, SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3 |
| Integrated Modem | Without |
| Internal Memory | 16 MB |
| RAM | 64 MB |
| Server Function | Samba |
Reviews
Got it super fast! Very happy
Amazing 👌
Excellent stuff
Works great, super happy!
Quality and price are unbeatable
Quality stuff 💯
cant fault it tbh
Better than expected tbh
Quality stuff 💯
Top quality, can't complain
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.