Teltonika RUT271
Brand: Teltonika
Price: €219,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ccba356e-d828-4481-a9dc-5a02c71a0d75
Description
Interfaces: 1x RJ-45 (WAN/LAN)
Aerial: External (Removable)
Physical Buttons: Reset
Max. Power Consumption: 3 W
Power Consumption (Idle): 1.5 Watt
Status Indicator: LED
Installation: Wall
Colour: Black
Weight: 130 g
Width: 83 mm
Height: 25 mm
Depth: 74 mm
Wireless LAN Standards: b, g, n
Wi-Fi Frequency Band: 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: Wi-Fi Multimedia (WMM), WLAN Guest Network
Encryptions: WPA, WPA2, WPA3
LAN Standard: Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s)
LAN Ports: 1 x RJ-45
Internet Security: Firewall
Filtering: URL Filtering (Domain), Mac Filtering
Routing: Static routing, BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, EIGRP, NHRP, PBR, VRRP
LAN Protocols: TCP, UDP, QoS, NTP, ICMP, ARP, TACACS +, SMTP, FTP, GRE, VRF, Wake On LAN (WoL), OpenVPN, WireGuard, PPTP, IPv6, L2TP, UPnP, Port Forwarding, IPSec, DNS, PPPoE, IPv4, NAT, DMZ, Zerotier, Radius, Modbus, MQTT, DNP3, Tinc, DLMS, DDNS, VLAN, Stunnel, SSTP
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocol: Web Interface
Download Speed (max.): 200 Mbps
Max. Upload Speed: 120 Mbps
SIM Card: Mini-SIM
Internal Memory: 16 MB
RAM: 128 MB
Specifications
| Product Types | Mobile Wi-Fi Hotspot, Wireless Router |
|---|---|
| Interfaces | 1x RJ-45 (WAN/LAN) |
| Aerial | External (Removable) |
| Physical Buttons | Reset |
| Max. Power Consumption | 3 W |
| Power Consumption (Idle) | 1.5 Watt |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Wall |
| Colour | Black |
| Weight | 130 g |
| Width | 83 mm |
| Height | 25 mm |
| Depth | 74 mm |
| Wireless LAN Standards | b, g, n |
| Wi-Fi Frequency Band | 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | Wi-Fi Multimedia (WMM), WLAN Guest Network |
| Encryptions | WPA, WPA2, WPA3 |
| LAN Standard | Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s) |
| LAN Ports | 1 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall |
| Filtering | URL Filtering (Domain), Mac Filtering |
| Routing | Static routing, BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, EIGRP, NHRP, PBR, VRRP |
| LAN Protocols | TCP, UDP, QoS, NTP, ICMP, ARP, TACACS +, SMTP, FTP, GRE, VRF, Wake On LAN (WoL), OpenVPN, WireGuard, PPTP, IPv6, L2TP, UPnP, Port Forwarding, IPSec, DNS, PPPoE, IPv4, NAT, DMZ, Zerotier, Radius, Modbus, MQTT, DNP3, Tinc, DLMS, DDNS, VLAN, Stunnel, SSTP |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocol | Web Interface |
| Download Speed (max.) | 200 Mbps |
| Max. Upload Speed | 120 Mbps |
| SIM Card | Mini-SIM |
| Internal Memory | 16 MB |
| RAM | 128 MB |
Reviews
Brilliant!!!
Couldn't fault it
Quality stuff 💯
Fast delivery, product is solid
10 out of 10
😍 Love it
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Fantastic value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.