Teltonika RUT140
Brand: Teltonika
Price: €47,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f4c7b86d-e8eb-4b2e-8b49-ddbeb68c3f8a
Description
Interfaces: 1x RJ-45 (WAN)
Aerial: External (Removable)
Physical Buttons: Reset
Max. Power Consumption: 2 W
Power Consumption (Idle): 1 Watt
Status Indicator: LED
Installation: Wall
Colour: Black
Weight: 142.3 g
Width: 113.1 mm
Height: 25 mm
Depth: 68.6 mm
Wireless LAN Standards: b, g, n
Wi-Fi Frequency Band: 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: Wi-Fi Multimedia (WMM), WLAN Guest Network
Encryptions: WPA3, WPA2, WPA
LAN Standard: Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s)
LAN Ports: 1 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Prevent DoS
Filtering: Mac Filtering, URL Filtering (Domain)
Routing: VRRP, Static routing, BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, EIGRP, NHRP, PBR
LAN Protocols: DDNS, PPP, QoS, ARP, SMTP, FTP, GRE, Wake On LAN (WoL), OpenVPN, SSL, Stunnel, WireGuard, SSTP, PPTP, L2TP, UPnP, Port Forwarding, IPSec, DHCP, PPPoE, VPN, Zerotier, Modbus, MQTT, Tinc, DLMS, DNP3, OPC UA, TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, DMZ, NAT, VLAN
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: Web Interface, SSH, Telnet, CLI, TR-069
Integrated Modem: Without
For: Mesh System
Internal Memory: 16 MB
RAM: 128 MB
Specifications
| Product Types | Wireless Router, Mesh Router |
|---|---|
| Interfaces | 1x RJ-45 (WAN) |
| Aerial | External (Removable) |
| Physical Buttons | Reset |
| Max. Power Consumption | 2 W |
| Power Consumption (Idle) | 1 Watt |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Wall |
| Colour | Black |
| Weight | 142.3 g |
| Width | 113.1 mm |
| Height | 25 mm |
| Depth | 68.6 mm |
| Wireless LAN Standards | b, g, n |
| Wi-Fi Frequency Band | 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | Wi-Fi Multimedia (WMM), WLAN Guest Network |
| Encryptions | WPA3, WPA2, WPA |
| LAN Standard | Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s) |
| LAN Ports | 1 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Prevent DoS |
| Filtering | Mac Filtering, URL Filtering (Domain) |
| Routing | VRRP, Static routing, BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, EIGRP, NHRP, PBR |
| LAN Protocols | DDNS, PPP, QoS, ARP, SMTP, FTP, GRE, Wake On LAN (WoL), OpenVPN, SSL, Stunnel, WireGuard, SSTP, PPTP, L2TP, UPnP, Port Forwarding, IPSec, DHCP, PPPoE, VPN, Zerotier, Modbus, MQTT, Tinc, DLMS, DNP3, OPC UA, TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, DMZ, NAT, VLAN |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | Web Interface, SSH, Telnet, CLI, TR-069 |
| Integrated Modem | Without |
| For | Mesh System |
| Internal Memory | 16 MB |
| RAM | 128 MB |
Reviews
cant fault it tbh
Seriously good value
Just as advertised, very reliable
Such good value... impressed
Can't fault it, great price too
Second purchase already! Love it
Fantastic quality, unbeatable price!
Perfect.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.