Teltonika Altos CAP700
Brand: Teltonika
Price: €317,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 47d27bf5-4c85-45b2-9170-afc9c53c6201
Description
Schnittstellen: 1 x RJ-45 (WAN/LAN), 1 x RJ-11 (Telefon), 1 x Micro-USB
Antenne: intern
Stromversorgung: externes Netzteil
physische Tasten: LED, Power, WLAN, Reset
max. Leistungsaufnahme: 24 W
Leistungsaufnahme (Leerlauf): 8 Watt
Statusanzeige: LED
Montage: Standfuß
Farbe: weiß
Gewicht: 720 g
Breite: 100 mm
Höhe: 185 mm
Tiefe: 100 mm
WLAN-Standards: a, b, g, n, ac, ax, Wi-Fi 7
WLAN-Frequenzbänder: 2,4 GHz, 5,0 GHz
WLAN-Betriebsart: Access Point
WLAN-Funktionen: WLAN-Gastnetzwerk
Verschlüsselungen: WPA, WPA2, WPA3, OWE
LAN-Standards: 2.5 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet
LAN-Ports: 1 x RJ-45
Internet-Sicherheit: Firewall, Schutz vor DoS, Zugangskontrolle
Filter: URL (Domain)
Routing: Static routing, BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, EIGRP, NHRP, PBR, VRRP, GRE
LAN Protokolle: VPN, TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, SMTP, SSL, ARP, PPP, PPPoE, UPnP, DHCP, SMPP, MQTT, Wake On LAN (WoL), Port Forwarding, DDNS, SSHFS, TACACS +, Radius, NAT, DMZ, VLAN, OpenVPN, IPSec, PPTP, L2TP, Stunnel, DMVPN, SSTP, Zerotier, WireGuard, Tinc, Tailscale, BACNET, OPC UA, Modbus, DNP3, DLMS/COSEM, DLMS
IP-Adresszuweisungen: DHCP Support, dynamisch, statisch
Remoteverwaltungsprotokolle: Web Interface, SSH, Telnet, CLI, TR-069
Telefoniefunktionen: SMS-Unterstützung, SMS-To-Mail
Internetgeschwindigkeit: 4 Gbit/s
Uploadgeschwindigkeit: 900 Mbit/s
SIM-Karte: Nano-Sim
Modem: 5G
geeignet für: Mobilen Einsatz
interner Speicher: 8 GB
RAM: 1.024 MB
Specifications
| Produkttyp | Mobiler WLAN Hotspot |
|---|---|
| Schnittstellen | 1 x RJ-45 (WAN/LAN), 1 x RJ-11 (Telefon), 1 x Micro-USB |
| Antenne | intern |
| Stromversorgung | externes Netzteil |
| physische Tasten | LED, Power, WLAN, Reset |
| max. Leistungsaufnahme | 24 W |
| Leistungsaufnahme (Leerlauf) | 8 Watt |
| Statusanzeige | LED |
| Montage | Standfuß |
| Farbe | weiß |
| Gewicht | 720 g |
| Breite | 100 mm |
| Höhe | 185 mm |
| Tiefe | 100 mm |
| WLAN-Standards | a, b, g, n, ac, ax, Wi-Fi 7 |
| WLAN-Frequenzbänder | 2,4 GHz, 5,0 GHz |
| WLAN-Betriebsart | Access Point |
| WLAN-Funktionen | WLAN-Gastnetzwerk |
| Verschlüsselungen | WPA, WPA2, WPA3, OWE |
| LAN-Standards | 2.5 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet |
| LAN-Ports | 1 x RJ-45 |
| Internet-Sicherheit | Firewall, Schutz vor DoS, Zugangskontrolle |
| Filter | URL (Domain) |
| Routing | Static routing, BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, EIGRP, NHRP, PBR, VRRP, GRE |
| LAN Protokolle | VPN, TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, SMTP, SSL, ARP, PPP, PPPoE, UPnP, DHCP, SMPP, MQTT, Wake On LAN (WoL), Port Forwarding, DDNS, SSHFS, TACACS +, Radius, NAT, DMZ, VLAN, OpenVPN, IPSec, PPTP, L2TP, Stunnel, DMVPN, SSTP, Zerotier, WireGuard, Tinc, Tailscale, BACNET, OPC UA, Modbus, DNP3, DLMS/COSEM, DLMS |
| IP-Adresszuweisungen | DHCP Support, dynamisch, statisch |
| Remoteverwaltungsprotokolle | Web Interface, SSH, Telnet, CLI, TR-069 |
| Telefoniefunktionen | SMS-Unterstützung, SMS-To-Mail |
| Internetgeschwindigkeit | 4 Gbit/s |
| Uploadgeschwindigkeit | 900 Mbit/s |
| SIM-Karte | Nano-Sim |
| Modem | 5G |
| geeignet für | Mobilen Einsatz |
| interner Speicher | 8 GB |
| RAM | 1.024 MB |
Reviews
10/10 would buy again
Even better than I thought
Excellent stuff
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Packaged so carefully, arrived perfect
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Exceeds expectations
Better than I expected honestly
Five stars
Legit so good
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.