T-Mobile Speedport Smart 4R
Brand: Telekom
Price: €119,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: dab6a32d-c620-459e-9329-23e03b998801
Description
Series: Telekom Speedport
Interfaces: 1x TAE, 1x USB 2.0
USB Ports: Printer Connectivity, Hard Drive Connectivity
Aerial: Internal
Power Supply: Mains
Status Indicator: OLED-Display
Colour: Black
Weight: 735 g
Width: 284 mm
Height: 180 mm
Depth: 75 mm
Transfer Rate: 5,600 Mbps
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac, ax
Wi-Fi Frequency Bands: 5.0 GHz, 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Function: MU-MIMO
Encryptions: WPA3, WPA2
LAN Standard: Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 3 x RJ-45
Internet Security: Child Lock, Firewall
LAN Protocols: IPv6, DNS, VPN
Telephone Connection: Landline and Internet
Telephony Feature: DECT
Download Speed (max.): 2000 Mbps
Integrated Modem: VDSL Modem, ADSL Modem
Technologies: VDSL2 Supervectoring, VDSL2 Vectoring, ADSL2+
Annex: J
For: HD Telephony, Mesh System
Specifications
| Product Types | Wireless Router, DSL Router, Mesh Router |
|---|---|
| Series | Telekom Speedport |
| Interfaces | 1x TAE, 1x USB 2.0 |
| USB Ports | Printer Connectivity, Hard Drive Connectivity |
| Aerial | Internal |
| Power Supply | Mains |
| Status Indicator | OLED-Display |
| Colour | Black |
| Weight | 735 g |
| Width | 284 mm |
| Height | 180 mm |
| Depth | 75 mm |
| Transfer Rate | 5,600 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac, ax |
| Wi-Fi Frequency Bands | 5.0 GHz, 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Function | MU-MIMO |
| Encryptions | WPA3, WPA2 |
| LAN Standard | Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 3 x RJ-45 |
| Internet Security | Child Lock, Firewall |
| LAN Protocols | IPv6, DNS, VPN |
| Telephone Connection | Landline and Internet |
| Telephony Feature | DECT |
| Download Speed (max.) | 2000 Mbps |
| Integrated Modem | VDSL Modem, ADSL Modem |
| Technologies | VDSL2 Supervectoring, VDSL2 Vectoring, ADSL2+ |
| Annex | J |
| For | HD Telephony, Mesh System |
Reviews
Amazing quality for the price!
Quality is top tier
Does exactly what it should
Fast delivery, product is solid
Everything came perfectly packaged
Can't find any faults
Does exactly what it should
Quality and price are unbeatable
Absolutely brilliant 👍
Fantastic quality, unbeatable price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.