Synology DiskStation DS225+ 2x4TB
Brand: Synology
Price: €588,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e8f02870-3cb0-49ae-ac1c-387745047c79
Description
Serien: Synology DiskStation, Synology Plus
Speicherkapazität: 8 TB
Zielgruppe: Heimanwender
Anzahl Festplatten (installiert): 2
Anzahl Festplatten (maximal): 2
Speicherkapazität pro Festplatte: 4 TB
Festplattenformfaktoren: 2,5 Zoll, 3,5 Zoll
Festplattentypen: HDD, SSD
Festplattenzugang: vorne
Festplattenlage: vertikal
Raidlevel: 0, 1, JBOD, Single Disk, Synology Hybrid RAID
HDD-Verwaltungen: Hot-Swap, SSD TRIM, AES-256 Verschlüsselung
interne Schnittstelle: SATA III
Anschlüsse: 2 x USB 3.0, 2 x RJ-45
Datenkommunikation: 2.5 Gigabit Ethernet
Prozessor: Intel Celeron J4125
Taktfrequenz: 2.000 MHz
Prozessorkern: Quad-Core
RAM: 2 GB
RAM maximal: 6 GB
RAM Typ: DDR4
NAS-Kühlung: aktiv
Lüfteranzahl: 1
Lüftergröße (mm): 92
Lüfterposition: Rückseite
Geräuschpegel: 22 dB(A)
NAS-Betriebssystem: Synology DiskStation Manager
Dateisysteme interner Laufwerke: EXT4, Btrfs
Dateisysteme externer Laufwerke: EXT3, EXT4, NTFS, HFS+, FAT, exFAT, Btrfs
Protokolle: HTTP, HTTPS, FTP, SNMP, NFS, AFP, iSCSI, LDAP, WebDAV, CalDAV
Netzwerkleistungsmerkmal: Wake-on-LAN
Serverdienste: Datei, iTunes, Backup, Download, Mail, Fotoalbum, Netzwerk Videoüberwachung, VPN, TV-Station
Datensicherung: Cloud-Sicherung
Verwaltungen: Geplantes Ein-/Ausschalten, Wiederherstellung nach Stromausfall, LED Nachtmodus
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 5 - 95 %
Stromverbrauch in Betrieb: 14,69 Watt
Stromverbrauch in Ruhezustand: 4,41 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 4.02 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Netzteil: 60 Watt
Gehäusetyp: Tower
physische Tasten: Power, Reset, One-Touch-Backup
LED-Anzeigen: Status, HDD, LAN
Farbe: schwarz
Abmessungen (HxBxT): 165 x 108 x 233,2 mm
Gewicht: 1,3 kg
Besonderheiten: Kensington-Schloss, 4K-Videotranskodierung
Specifications
| Produkttyp | 2-Bay NAS |
|---|---|
| Serien | Synology DiskStation, Synology Plus |
| Speicherkapazität | 8 TB |
| Zielgruppe | Heimanwender |
| Anzahl Festplatten (installiert) | 2 |
| Anzahl Festplatten (maximal) | 2 |
| Speicherkapazität pro Festplatte | 4 TB |
| Festplattenformfaktoren | 2,5 Zoll, 3,5 Zoll |
| Festplattentypen | HDD, SSD |
| Festplattenzugang | vorne |
| Festplattenlage | vertikal |
| Raidlevel | 0, 1, JBOD, Single Disk, Synology Hybrid RAID |
| HDD-Verwaltungen | Hot-Swap, SSD TRIM, AES-256 Verschlüsselung |
| interne Schnittstelle | SATA III |
| Anschlüsse | 2 x USB 3.0, 2 x RJ-45 |
| Datenkommunikation | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Prozessor | Intel Celeron J4125 |
| Taktfrequenz | 2.000 MHz |
| Prozessorkern | Quad-Core |
| RAM | 2 GB |
| RAM maximal | 6 GB |
| RAM Typ | DDR4 |
| NAS-Kühlung | aktiv |
| Lüfteranzahl | 1 |
| Lüftergröße (mm) | 92 |
| Lüfterposition | Rückseite |
| Geräuschpegel | 22 dB(A) |
| NAS-Betriebssystem | Synology DiskStation Manager |
| Dateisysteme interner Laufwerke | EXT4, Btrfs |
| Dateisysteme externer Laufwerke | EXT3, EXT4, NTFS, HFS+, FAT, exFAT, Btrfs |
| Protokolle | HTTP, HTTPS, FTP, SNMP, NFS, AFP, iSCSI, LDAP, WebDAV, CalDAV |
| Netzwerkleistungsmerkmal | Wake-on-LAN |
| Serverdienste | Datei, iTunes, Backup, Download, Mail, Fotoalbum, Netzwerk Videoüberwachung, VPN, TV-Station |
| Datensicherung | Cloud-Sicherung |
| Verwaltungen | Geplantes Ein-/Ausschalten, Wiederherstellung nach Stromausfall, LED Nachtmodus |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 5 - 95 % |
| Stromverbrauch in Betrieb | 14,69 Watt |
| Stromverbrauch in Ruhezustand | 4,41 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 4.02 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Netzteil | 60 Watt |
| Gehäusetyp | Tower |
| physische Tasten | Power, Reset, One-Touch-Backup |
| LED-Anzeigen | Status, HDD, LAN |
| Farbe | schwarz |
| Abmessungen (HxBxT) | 165 x 108 x 233,2 mm |
| Gewicht | 1,3 kg |
| Besonderheiten | Kensington-Schloss, 4K-Videotranskodierung |
Reviews
Ordering more for friends
Top quality, can't complain
Great value for money. Will definitely be buying again.
Brilliant!!!
Top quality
Just as advertised, very reliable
Best thing I've bought in a while
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.