Synology DiskStation DS220j DS220j 2x2TB
Brand: Synology
Price: €485,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 895d2a26-d928-436e-86fe-2c29f9288ace
Description
Serie: Synology DiskStation
Speicherkapazität: 4 TB
Zielgruppen: Heimanwender, Vlogger
Anzahl Festplatten (installiert): 2
Anzahl Festplatten (maximal): 2
Speicherkapazität pro Festplatte: 2 TB
Festplattenformfaktoren: 2,5 Zoll, 3,5 Zoll
Festplattentyp: HDD
Festplattenlage: vertikal
Raidlevel: 0, 1, JBOD, Single Disk, Synology Hybrid RAID
HDD-Verwaltung: AES-256 Verschlüsselung
interne Schnittstelle: SATA III
Anschlüsse: 2 x USB 3.0, 1 x RJ-45
Anschlusspositionen: 2 x USB Hinten, 1 x RJ-45 Hinten
Datenkommunikation: Gigabit 10/100/1000
Prozessor: Realtek RTD1296
Taktfrequenz: 1.400 MHz
Prozessorkern: Quad-Core
RAM: 0,5 GB / 512 MB
RAM Typ: DDR4
NAS-Kühlung: aktiv
Lüfteranzahl: 1
Lüftergröße (mm): 92
Dateisystem interner Laufwerke: EXT4
Dateisysteme externer Laufwerke: EXT3, EXT4, NTFS, HFS+, FAT
Protokolle: FTP, SNMP, NFS, AFP, Telnet, VPN, SSH, iSCSI, WebDAV, SMB, CalDAV
Netzwerkleistungsmerkmal: Wake-on-LAN
Serverdienste: Datei, iTunes, Web, Backup, Mail, Fotoalbum, Netzwerk Videoüberwachung, VPN, TV-Station, Notiz
Datensicherung: Apple Time Machine, Cloud-Sicherung
unterstützte Cloud-Dienste: Open Stack, Google Drive, Dropbox, Microsoft OneDrive, Box, hubiC, Baidu Cloud, Amazon S3, Google Cloud Storage
Verwaltungen: Geplantes Ein-/Ausschalten, Firewall
unterstützte Betriebssysteme: Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 8.1, Mac OS X 10.11+
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 5 - 95 %
Stromverbrauch in Betrieb: 17,48 Watt
Stromverbrauch in Ruhezustand: 7,03 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 4.78 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Gehäusetyp: Tower
physische Tasten: Power, Reset
LED-Anzeigen: Status, HDD, LAN
Farbe: weiß
Abmessungen (HxBxT): 165 x 100 x 225,5 mm
Gewicht: 0,88 kg
Specifications
| Produkttyp | 2-Bay NAS |
|---|---|
| Serie | Synology DiskStation |
| Speicherkapazität | 4 TB |
| Zielgruppen | Heimanwender, Vlogger |
| Anzahl Festplatten (installiert) | 2 |
| Anzahl Festplatten (maximal) | 2 |
| Speicherkapazität pro Festplatte | 2 TB |
| Festplattenformfaktoren | 2,5 Zoll, 3,5 Zoll |
| Festplattentyp | HDD |
| Festplattenlage | vertikal |
| Raidlevel | 0, 1, JBOD, Single Disk, Synology Hybrid RAID |
| HDD-Verwaltung | AES-256 Verschlüsselung |
| interne Schnittstelle | SATA III |
| Anschlüsse | 2 x USB 3.0, 1 x RJ-45 |
| Anschlusspositionen | 2 x USB Hinten, 1 x RJ-45 Hinten |
| Datenkommunikation | Gigabit 10/100/1000 |
| Prozessor | Realtek RTD1296 |
| Taktfrequenz | 1.400 MHz |
| Prozessorkern | Quad-Core |
| RAM | 0,5 GB / 512 MB |
| RAM Typ | DDR4 |
| NAS-Kühlung | aktiv |
| Lüfteranzahl | 1 |
| Lüftergröße (mm) | 92 |
| Dateisystem interner Laufwerke | EXT4 |
| Dateisysteme externer Laufwerke | EXT3, EXT4, NTFS, HFS+, FAT |
| Protokolle | FTP, SNMP, NFS, AFP, Telnet, VPN, SSH, iSCSI, WebDAV, SMB, CalDAV |
| Netzwerkleistungsmerkmal | Wake-on-LAN |
| Serverdienste | Datei, iTunes, Web, Backup, Mail, Fotoalbum, Netzwerk Videoüberwachung, VPN, TV-Station, Notiz |
| Datensicherung | Apple Time Machine, Cloud-Sicherung |
| unterstützte Cloud-Dienste | Open Stack, Google Drive, Dropbox, Microsoft OneDrive, Box, hubiC, Baidu Cloud, Amazon S3, Google Cloud Storage |
| Verwaltungen | Geplantes Ein-/Ausschalten, Firewall |
| unterstützte Betriebssysteme | Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 8.1, Mac OS X 10.11+ |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 5 - 95 % |
| Stromverbrauch in Betrieb | 17,48 Watt |
| Stromverbrauch in Ruhezustand | 7,03 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 4.78 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Gehäusetyp | Tower |
| physische Tasten | Power, Reset |
| LED-Anzeigen | Status, HDD, LAN |
| Farbe | weiß |
| Abmessungen (HxBxT) | 165 x 100 x 225,5 mm |
| Gewicht | 0,88 kg |
Reviews
No issues whatsoever
Definitely worth the money
One of my best buys ever
Highly recommend!
Five stars
One of my best buys ever
Exactly what I needed, thanks!
Top quality
Even better than I thought
Works great, good price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.