Synology DiskStation DS218j DS218j 2x4TB
Brand: Synology
Price: €539,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 60ff0fd3-1023-4cf4-b17c-1dc1fdb6e9a7
Description
Serien: Synology DiskStation, Synology J
Speicherkapazität: 8 TB
Zielgruppen: Heimanwender, Vlogger
Anzahl Festplatten (installiert): 2
Anzahl Festplatten (maximal): 2
Speicherkapazität pro Festplatte: 4 TB
Festplattenformfaktoren: 2,5 Zoll, 3,5 Zoll
Festplattentypen: HDD, SSD
Festplattenzugang: vorne
Festplattenlage: vertikal
Raidlevel: Synology Hybrid RAID, JBOD, 0, 1
Optische Laufwerke: ohne
interne Schnittstelle: SATA III
Anschlüsse: 2 x USB 3.0, 1 x RJ-45
Datenkommunikation: Gigabit 10/100/1000
Prozessor: Marvell Armada 385
Taktfrequenz: 1.300 MHz
Prozessorkern: Dual-Core
RAM: 0,5 GB / 512 MB
RAM Typ: DDR3
NAS-Kühlung: aktiv
Lüfteranzahl: 1
Lüftergröße (mm): 92
Lüfterposition: Rückseite
Geräuschpegel: 18,2 dB(A)
NAS-Betriebssystem: Synology DiskStation Manager
Dateisystem interner Laufwerke: EXT4
Dateisysteme externer Laufwerke: EXT3, EXT4, NTFS, HFS+, FAT
Protokolle: iSCSI
Netzwerkleistungsmerkmal: Wake-on-LAN
Serverdienste: Datei, Backup, Download, Fotoalbum, Netzwerk Videoüberwachung, Authentifizierung, VPN
Datensicherung: Desktop-Sicherung, Lokale Datensicherung, Cloud-Sicherung
Verwaltungen: Geplantes Ein-/Ausschalten, Wiederherstellung nach Stromausfall, LED Nachtmodus
unterstützte Betriebssysteme: Windows, Mac OS X, Linux
Zulässige Temperatur im Betrieb: 5 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 5 - 95 %
Stromverbrauch in Betrieb: 17,48 Watt
Stromverbrauch in Ruhezustand: 7,03 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 4.78 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Gehäusetyp: Tower
Displayanzeige: ohne
physische Tasten: Power, Reset
LED-Anzeigen: Status, LAN, HDD
Farbe: weiß
Abmessungen (HxBxT): 165 x 100 x 225,5 mm
Gewicht: 0,88 kg
Besonderheit: Kensington-Schloss
Specifications
| Produkttyp | 2-Bay NAS |
|---|---|
| Serien | Synology DiskStation, Synology J |
| Speicherkapazität | 8 TB |
| Zielgruppen | Heimanwender, Vlogger |
| Anzahl Festplatten (installiert) | 2 |
| Anzahl Festplatten (maximal) | 2 |
| Speicherkapazität pro Festplatte | 4 TB |
| Festplattenformfaktoren | 2,5 Zoll, 3,5 Zoll |
| Festplattentypen | HDD, SSD |
| Festplattenzugang | vorne |
| Festplattenlage | vertikal |
| Raidlevel | Synology Hybrid RAID, JBOD, 0, 1 |
| Optische Laufwerke | ohne |
| interne Schnittstelle | SATA III |
| Anschlüsse | 2 x USB 3.0, 1 x RJ-45 |
| Datenkommunikation | Gigabit 10/100/1000 |
| Prozessor | Marvell Armada 385 |
| Taktfrequenz | 1.300 MHz |
| Prozessorkern | Dual-Core |
| RAM | 0,5 GB / 512 MB |
| RAM Typ | DDR3 |
| NAS-Kühlung | aktiv |
| Lüfteranzahl | 1 |
| Lüftergröße (mm) | 92 |
| Lüfterposition | Rückseite |
| Geräuschpegel | 18,2 dB(A) |
| NAS-Betriebssystem | Synology DiskStation Manager |
| Dateisystem interner Laufwerke | EXT4 |
| Dateisysteme externer Laufwerke | EXT3, EXT4, NTFS, HFS+, FAT |
| Protokolle | iSCSI |
| Netzwerkleistungsmerkmal | Wake-on-LAN |
| Serverdienste | Datei, Backup, Download, Fotoalbum, Netzwerk Videoüberwachung, Authentifizierung, VPN |
| Datensicherung | Desktop-Sicherung, Lokale Datensicherung, Cloud-Sicherung |
| Verwaltungen | Geplantes Ein-/Ausschalten, Wiederherstellung nach Stromausfall, LED Nachtmodus |
| unterstützte Betriebssysteme | Windows, Mac OS X, Linux |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 5 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 5 - 95 % |
| Stromverbrauch in Betrieb | 17,48 Watt |
| Stromverbrauch in Ruhezustand | 7,03 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 4.78 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Gehäusetyp | Tower |
| Displayanzeige | ohne |
| physische Tasten | Power, Reset |
| LED-Anzeigen | Status, LAN, HDD |
| Farbe | weiß |
| Abmessungen (HxBxT) | 165 x 100 x 225,5 mm |
| Gewicht | 0,88 kg |
| Besonderheit | Kensington-Schloss |
Reviews
Thanks for getting it here so quick
Better than I expected honestly
Exactly what I was looking for
Highly recommend!
Every penny well spent
Spot on mate, spot on
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Does the job
Amazing quality for the price!
Speedy delivery, impeccable condition
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.