Synology DiskStation DS1525+ DS1525+ 5x16TB
Brand: Synology
Price: €2.372,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: dc05c78d-ae4c-4a84-ab88-64e57593d43e
Description
Serien: Synology DiskStation, Synology Plus
Speicherkapazität: 80 TB
Zielgruppen: Heimanwender, Kleinbüro (SOHO)
Anzahl Festplatten (installiert): 5
Anzahl Festplatten (maximal): 5
Speicherkapazität pro Festplatte: 16 TB
Festplattenformfaktoren: 3,5 Zoll, 2,5 Zoll
Festplattentypen: HDD, SSD
Festplattenzugang: vorne
Festplattenlage: vertikal
Raidlevel: 0, 1, 5, 6, 10, JBOD, Single Disk, Synology Hybrid RAID
Optische Laufwerke: ohne
HDD-Verwaltungen: AES-256 Verschlüsselung, SSD TRIM
interne Schnittstelle: SATA III
Anschlüsse: 2 x 2.5GbE RJ-45, 1 x USB 3.0, 1 x USB (Typ-C)
weitere Steckplätze: 2 x M.2, 1 x PCIe
Datenkommunikation: 2.5 Gigabit Ethernet
Prozessor: AMD Ryzen V1500B
Taktfrequenz: 2.200 MHz
Prozessorkern: Quad-Core
RAM: 8 GB
RAM maximal: 32 GB
RAM Typ: DDR4 ECC
RAM-Steckplätze verwendet: 1
RAM-Steckplätze gesamt: 2
NAS-Kühlung: aktiv
Lüfteranzahl: 2
Lüftergröße (mm): 92
Geräuschpegel: 22,6 dB(A)
Dateisysteme interner Laufwerke: Btrfs, EXT4
Dateisysteme externer Laufwerke: Btrfs, EXT4, EXT3, FAT32, NTFS, HFS+, exFAT
Protokolle: SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, RSYNC
Netzwerkleistungsmerkmal: Wake-on-LAN
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 5 - 95 %
Stromverbrauch in Betrieb: 44,56 Watt
Stromverbrauch in Ruhezustand: 13,63 Watt
Netzteil: 120 Watt
Gehäusetyp: Tower
Farbe: schwarz
Abmessungen (HxBxT): 166 x 230 x 223 mm
Gewicht: 2,67 kg
Specifications
| Produkttyp | 5-Bay NAS |
|---|---|
| Serien | Synology DiskStation, Synology Plus |
| Speicherkapazität | 80 TB |
| Zielgruppen | Heimanwender, Kleinbüro (SOHO) |
| Anzahl Festplatten (installiert) | 5 |
| Anzahl Festplatten (maximal) | 5 |
| Speicherkapazität pro Festplatte | 16 TB |
| Festplattenformfaktoren | 3,5 Zoll, 2,5 Zoll |
| Festplattentypen | HDD, SSD |
| Festplattenzugang | vorne |
| Festplattenlage | vertikal |
| Raidlevel | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD, Single Disk, Synology Hybrid RAID |
| Optische Laufwerke | ohne |
| HDD-Verwaltungen | AES-256 Verschlüsselung, SSD TRIM |
| interne Schnittstelle | SATA III |
| Anschlüsse | 2 x 2.5GbE RJ-45, 1 x USB 3.0, 1 x USB (Typ-C) |
| weitere Steckplätze | 2 x M.2, 1 x PCIe |
| Datenkommunikation | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Prozessor | AMD Ryzen V1500B |
| Taktfrequenz | 2.200 MHz |
| Prozessorkern | Quad-Core |
| RAM | 8 GB |
| RAM maximal | 32 GB |
| RAM Typ | DDR4 ECC |
| RAM-Steckplätze verwendet | 1 |
| RAM-Steckplätze gesamt | 2 |
| NAS-Kühlung | aktiv |
| Lüfteranzahl | 2 |
| Lüftergröße (mm) | 92 |
| Geräuschpegel | 22,6 dB(A) |
| Dateisysteme interner Laufwerke | Btrfs, EXT4 |
| Dateisysteme externer Laufwerke | Btrfs, EXT4, EXT3, FAT32, NTFS, HFS+, exFAT |
| Protokolle | SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, RSYNC |
| Netzwerkleistungsmerkmal | Wake-on-LAN |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 5 - 95 % |
| Stromverbrauch in Betrieb | 44,56 Watt |
| Stromverbrauch in Ruhezustand | 13,63 Watt |
| Netzteil | 120 Watt |
| Gehäusetyp | Tower |
| Farbe | schwarz |
| Abmessungen (HxBxT) | 166 x 230 x 223 mm |
| Gewicht | 2,67 kg |
Reviews
Does exactly what it should
Got it super fast! Very happy
Exactly what I wanted
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.