Synology DiskStation DS1522+ DS1522+ 2x8TB
Brand: Synology
Price: €1.323,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5991d72e-26d5-4f27-b1da-6bfc7e91eb6a
Description
Serien: Synology Plus, Synology DiskStation
Speicherkapazität: 16 TB
Zielgruppe: Kleinbüro (SOHO)
Anzahl Festplatten (installiert): 2
Anzahl Festplatten (maximal): 5
Speicherkapazität pro Festplatte: 8 TB
Festplattenformfaktoren: 3,5 Zoll, 2,5 Zoll
Festplattentypen: HDD, SSD
Festplattenmontage: herausnehmbarer Laufwerksträger
Festplattenzugang: vorne
Festplattenlage: vertikal
Raidlevel: 0, 1, 5, 6, 10, JBOD, Single Disk, Synology Hybrid RAID
Optische Laufwerke: ohne
HDD-Verwaltungen: AES-256 Verschlüsselung, Hot-Swap
interne Schnittstelle: SATA III
Anschlüsse: 4 x 1GbE RJ-45, 2 x USB 3.0, 2 x eSATA
weitere Steckplätze: 2 x M.2, 1 x PCIe
Datenkommunikation: Gigabit 10/100/1000
Prozessor: AMD Ryzen R1600
Taktfrequenz: 2.600 MHz
Prozessorkern: Dual-Core
RAM: 8 GB
RAM maximal: 32 GB
RAM Typ: DDR4 ECC
RAM-Steckplätze verwendet: 1
RAM-Steckplätze gesamt: 2
NAS-Kühlung: aktiv
Lüfteranzahl: 2
Lüftergröße (mm): 92
Geräuschpegel: 22,9 dB(A)
Dateisysteme interner Laufwerke: Btrfs, EXT4
Dateisysteme externer Laufwerke: Btrfs, EXT4, EXT3, FAT, NTFS, HFS+, exFAT
Protokolle: SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, iSCSI, HTTP, HTTPS, SNMP, LDAP, CalDAV
Netzwerkleistungsmerkmal: Wake-on-LAN
Serverdienste: Authentifizierung, Backup, Datei, Datenbank, Download, Fotoalbum, iTunes, Mail, Netzwerk Videoüberwachung, Notiz, Streaming, TV-Station, VPN
Servervirtualisierungen: VMware vSphere, VMware VAAI, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Citrix, OpenStack
Verwaltungen: Wiederherstellung nach Stromausfall, Geplantes Ein-/Ausschalten
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 5 - 95 %
Stromverbrauch in Betrieb: 52,06 Watt
Stromverbrauch in Ruhezustand: 16,71 Watt
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Netzteil: 120 Watt
Gehäusetyp: Tower
Abmessungen (HxBxT): 166 x 230 x 223 mm
Gewicht: 2,7 kg
Specifications
| Produkttyp | 5-Bay NAS |
|---|---|
| Serien | Synology Plus, Synology DiskStation |
| Speicherkapazität | 16 TB |
| Zielgruppe | Kleinbüro (SOHO) |
| Anzahl Festplatten (installiert) | 2 |
| Anzahl Festplatten (maximal) | 5 |
| Speicherkapazität pro Festplatte | 8 TB |
| Festplattenformfaktoren | 3,5 Zoll, 2,5 Zoll |
| Festplattentypen | HDD, SSD |
| Festplattenmontage | herausnehmbarer Laufwerksträger |
| Festplattenzugang | vorne |
| Festplattenlage | vertikal |
| Raidlevel | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD, Single Disk, Synology Hybrid RAID |
| Optische Laufwerke | ohne |
| HDD-Verwaltungen | AES-256 Verschlüsselung, Hot-Swap |
| interne Schnittstelle | SATA III |
| Anschlüsse | 4 x 1GbE RJ-45, 2 x USB 3.0, 2 x eSATA |
| weitere Steckplätze | 2 x M.2, 1 x PCIe |
| Datenkommunikation | Gigabit 10/100/1000 |
| Prozessor | AMD Ryzen R1600 |
| Taktfrequenz | 2.600 MHz |
| Prozessorkern | Dual-Core |
| RAM | 8 GB |
| RAM maximal | 32 GB |
| RAM Typ | DDR4 ECC |
| RAM-Steckplätze verwendet | 1 |
| RAM-Steckplätze gesamt | 2 |
| NAS-Kühlung | aktiv |
| Lüfteranzahl | 2 |
| Lüftergröße (mm) | 92 |
| Geräuschpegel | 22,9 dB(A) |
| Dateisysteme interner Laufwerke | Btrfs, EXT4 |
| Dateisysteme externer Laufwerke | Btrfs, EXT4, EXT3, FAT, NTFS, HFS+, exFAT |
| Protokolle | SMB, AFP, NFS, FTP, WebDAV, iSCSI, HTTP, HTTPS, SNMP, LDAP, CalDAV |
| Netzwerkleistungsmerkmal | Wake-on-LAN |
| Serverdienste | Authentifizierung, Backup, Datei, Datenbank, Download, Fotoalbum, iTunes, Mail, Netzwerk Videoüberwachung, Notiz, Streaming, TV-Station, VPN |
| Servervirtualisierungen | VMware vSphere, VMware VAAI, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Citrix, OpenStack |
| Verwaltungen | Wiederherstellung nach Stromausfall, Geplantes Ein-/Ausschalten |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 5 - 95 % |
| Stromverbrauch in Betrieb | 52,06 Watt |
| Stromverbrauch in Ruhezustand | 16,71 Watt |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Netzteil | 120 Watt |
| Gehäusetyp | Tower |
| Abmessungen (HxBxT) | 166 x 230 x 223 mm |
| Gewicht | 2,7 kg |
Reviews
100% would buy again
No issues whatsoever
Fantastic, ordering more!
Works like a charm ✨
Got it super fast! Very happy
Arrived super quickly and works great 😊
Great value for money
Such good value... impressed
Really impressed, no complaints
Got exactly what I needed, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.