Synology BeeStation Plus 8TB
Brand: Synology
Price: €381,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 75bb5759-aa87-4c42-9b85-54bee48a14e4
Description
Serie: Synology BeeStation
Speicherkapazität: 8 TB
Zielgruppe: Heimanwender
Anzahl Festplatten (installiert): 1
Anzahl Festplatten (maximal): 1
Festplattenmontage: nicht tauschbar
Optische Laufwerke: ohne
Anschlüsse: 1 x RJ-45, 1 x USB 3.2, 1 x USB 3.2 (Typ-C)
Datenkommunikation: Gigabit 10/100/1000
Prozessor: Intel Celeron J4125
Taktfrequenz: 2.000 MHz
Prozessorkern: Quad-Core
RAM: 4 GB
RAM Typ: DDR4
Serverdienste: Backup, Datei, Fotoalbum, Streaming
Datensicherung: Cloud-Sicherung
unterstützte Betriebssysteme: Windows, macOS, Linux
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 35 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 5 - 95 %
Stromverbrauch in Betrieb: 14,75 Watt
Stromverbrauch in Ruhezustand: 2,83 Watt
Netzteil: 36 Watt
Gehäusetyp: Tower
Farbe: grau
Abmessungen (HxBxT): 148 x 62,6 x 196,3 mm
Gewicht: 1,2 kg
Specifications
| Produkttypen | NAS-Gehäuse, 1-Bay NAS |
|---|---|
| Serie | Synology BeeStation |
| Speicherkapazität | 8 TB |
| Zielgruppe | Heimanwender |
| Anzahl Festplatten (installiert) | 1 |
| Anzahl Festplatten (maximal) | 1 |
| Festplattenmontage | nicht tauschbar |
| Optische Laufwerke | ohne |
| Anschlüsse | 1 x RJ-45, 1 x USB 3.2, 1 x USB 3.2 (Typ-C) |
| Datenkommunikation | Gigabit 10/100/1000 |
| Prozessor | Intel Celeron J4125 |
| Taktfrequenz | 2.000 MHz |
| Prozessorkern | Quad-Core |
| RAM | 4 GB |
| RAM Typ | DDR4 |
| Serverdienste | Backup, Datei, Fotoalbum, Streaming |
| Datensicherung | Cloud-Sicherung |
| unterstützte Betriebssysteme | Windows, macOS, Linux |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 35 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 5 - 95 % |
| Stromverbrauch in Betrieb | 14,75 Watt |
| Stromverbrauch in Ruhezustand | 2,83 Watt |
| Netzteil | 36 Watt |
| Gehäusetyp | Tower |
| Farbe | grau |
| Abmessungen (HxBxT) | 148 x 62,6 x 196,3 mm |
| Gewicht | 1,2 kg |
Reviews
Brilliant!!!
Can't find any faults
Does exactly what it should
Exactly what I needed. Very happy with this.
Worth it
Very pleased with this
Arrived well packaged, very pleased
Absolutely worth it
Brilliant, no complaints at all
Spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.