Qsan Technology XCubeSAN XS1224D
Brand: Qsan
Price: €6.605,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a39429bc-0ec4-49a8-8e5e-299381f79bc6
Description
Speicherkapazität: 0 TB
Zielgruppe: Großunternehmen
Anzahl Festplatten (maximal): 24
Festplattenformfaktoren: 3,5 Zoll, 2,5 Zoll
Festplattentypen: HDD, SSD
Festplattenzugang: vorne
Festplattenlage: horizontal
Raidlevel: 0, 1, 3, 5, 6, 10, 30, 50, 60
interne Schnittstelle: SAS 3.0
Datenkommunikation: 10 Gigabit Ethernet
Prozessor: Intel D-1500
Prozessorkern: Dual-Core
RAM: 4 GB
RAM Typ: DDR4 ECC
NAS-Betriebssystem: QSAN SANOS 4.0
Protokolle: iSCSI
Servervirtualisierungen: VMware vSphere, VMware VAAI, Microsoft Hyper-V, Microsoft ODX, Citrix
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 20 - 80 %
Gehäusetyp: Rackmount
Farbe: schwarz
Abmessungen (HxBxT): 170.3 x 438 x 515 mm
Specifications
| Produkttypen | 24-Bay NAS, NAS-Gehäuse |
|---|---|
| Speicherkapazität | 0 TB |
| Zielgruppe | Großunternehmen |
| Anzahl Festplatten (maximal) | 24 |
| Festplattenformfaktoren | 3,5 Zoll, 2,5 Zoll |
| Festplattentypen | HDD, SSD |
| Festplattenzugang | vorne |
| Festplattenlage | horizontal |
| Raidlevel | 0, 1, 3, 5, 6, 10, 30, 50, 60 |
| interne Schnittstelle | SAS 3.0 |
| Datenkommunikation | 10 Gigabit Ethernet |
| Prozessor | Intel D-1500 |
| Prozessorkern | Dual-Core |
| RAM | 4 GB |
| RAM Typ | DDR4 ECC |
| NAS-Betriebssystem | QSAN SANOS 4.0 |
| Protokolle | iSCSI |
| Servervirtualisierungen | VMware vSphere, VMware VAAI, Microsoft Hyper-V, Microsoft ODX, Citrix |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 20 - 80 % |
| Gehäusetyp | Rackmount |
| Farbe | schwarz |
| Abmessungen (HxBxT) | 170.3 x 438 x 515 mm |
Reviews
Very happy indeed 👍
Exactly what I was looking for
Definitely worth the money
10 out of 10
Quality is excellent. Worth every penny
Quality stuff 💯
Such good value... impressed
Works great, super happy!
Absolutely worth it
Amazing service and product 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.