QNAP TVS-h474-PT-8G 3x16TB
Brand: QNAP
Price: €2.316,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8ae04ffd-005e-4940-8be0-3c1149fd6c04
Description
Serie: QNAP TVS
Speicherkapazität: 48 TB
Zielgruppe: Kleinbüro (SOHO)
Anzahl Festplatten (installiert): 3
Anzahl Festplatten (maximal): 4
Speicherkapazität pro Festplatte: 16 TB
Festplattenformfaktoren: 3,5 Zoll, 2,5 Zoll
Festplattentypen: HDD, SSD
Festplattenzugang: vorne
Festplattenlage: vertikal
Raidlevel: 0, 1, 5, 6, 10, Single Disk
Optische Laufwerke: ohne
HDD-Verwaltungen: AES-256 Verschlüsselung, Hot-Swap, S.M.A.R.T., SSD TRIM, Disk-Roaming
interne Schnittstelle: SATA III
Anschlüsse: 2 x 2.5GbE RJ-45, 2 x USB 3.1, 1 x USB 3.1 (Typ-C), 1 x HDMI
weitere Steckplätze: 2 x M.2, 2 x PCIe
Datenkommunikation: 2.5 Gigabit Ethernet
Prozessor: Intel Pentium Gold G7400
Taktfrequenz: 3.700 MHz
Prozessorkern: Dual-Core
RAM: 8 GB
RAM maximal: 128 GB
RAM Typ: DDR4
RAM-Steckplätze verwendet: 1
RAM-Steckplätze gesamt: 2
NAS-Kühlung: aktiv
Lüfteranzahl: 1
Lüftergröße (mm): 120
NAS-Betriebssystem: QuTS hero
Dateisystem interner Laufwerke: ZFS
Dateisysteme externer Laufwerke: EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+, exFAT
Netzwerkleistungsmerkmal: Wake-on-LAN
Serverdienste: Backup, Datei, Datenbank, Download, Fotoalbum, Notiz, Mail, Streaming, TV-Station, VPN
Servervirtualisierungen: VMware, Microsoft Hyper-V
Datensicherung: Cloud-Sicherung, Apple Time Machine
unterstützte Betriebssysteme: Mac OS X 10.10+, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Linux, Unix
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 5 - 95 %
Stromverbrauch in Betrieb: 78,574 Watt
Stromverbrauch in Ruhezustand: 34,906 Watt
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Netzteil: 250 Watt
Netzteilanzahl (installiert): 1
Gehäusetyp: Tower
Displayanzeige: LCD
physische Tasten: Power, Reset, One-Touch-Backup
LED-Anzeigen: HDD, LAN, USB, M.2 Port
Farbe: schwarz
Abmessungen (HxBxT): 188,2 x 199,3 x 279,6 mm
Besonderheit: hardwarebeschleunigte Videotranskodierung
Bemerkung: 5GB Flash-Speicher
Specifications
| Produkttyp | 4-Bay NAS |
|---|---|
| Serie | QNAP TVS |
| Speicherkapazität | 48 TB |
| Zielgruppe | Kleinbüro (SOHO) |
| Anzahl Festplatten (installiert) | 3 |
| Anzahl Festplatten (maximal) | 4 |
| Speicherkapazität pro Festplatte | 16 TB |
| Festplattenformfaktoren | 3,5 Zoll, 2,5 Zoll |
| Festplattentypen | HDD, SSD |
| Festplattenzugang | vorne |
| Festplattenlage | vertikal |
| Raidlevel | 0, 1, 5, 6, 10, Single Disk |
| Optische Laufwerke | ohne |
| HDD-Verwaltungen | AES-256 Verschlüsselung, Hot-Swap, S.M.A.R.T., SSD TRIM, Disk-Roaming |
| interne Schnittstelle | SATA III |
| Anschlüsse | 2 x 2.5GbE RJ-45, 2 x USB 3.1, 1 x USB 3.1 (Typ-C), 1 x HDMI |
| weitere Steckplätze | 2 x M.2, 2 x PCIe |
| Datenkommunikation | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Prozessor | Intel Pentium Gold G7400 |
| Taktfrequenz | 3.700 MHz |
| Prozessorkern | Dual-Core |
| RAM | 8 GB |
| RAM maximal | 128 GB |
| RAM Typ | DDR4 |
| RAM-Steckplätze verwendet | 1 |
| RAM-Steckplätze gesamt | 2 |
| NAS-Kühlung | aktiv |
| Lüfteranzahl | 1 |
| Lüftergröße (mm) | 120 |
| NAS-Betriebssystem | QuTS hero |
| Dateisystem interner Laufwerke | ZFS |
| Dateisysteme externer Laufwerke | EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+, exFAT |
| Netzwerkleistungsmerkmal | Wake-on-LAN |
| Serverdienste | Backup, Datei, Datenbank, Download, Fotoalbum, Notiz, Mail, Streaming, TV-Station, VPN |
| Servervirtualisierungen | VMware, Microsoft Hyper-V |
| Datensicherung | Cloud-Sicherung, Apple Time Machine |
| unterstützte Betriebssysteme | Mac OS X 10.10+, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Linux, Unix |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 5 - 95 % |
| Stromverbrauch in Betrieb | 78,574 Watt |
| Stromverbrauch in Ruhezustand | 34,906 Watt |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Netzteil | 250 Watt |
| Netzteilanzahl (installiert) | 1 |
| Gehäusetyp | Tower |
| Displayanzeige | LCD |
| physische Tasten | Power, Reset, One-Touch-Backup |
| LED-Anzeigen | HDD, LAN, USB, M.2 Port |
| Farbe | schwarz |
| Abmessungen (HxBxT) | 188,2 x 199,3 x 279,6 mm |
| Besonderheit | hardwarebeschleunigte Videotranskodierung |
| Bemerkung | 5GB Flash-Speicher |
Reviews
Such good value... impressed
Got it super fast! Very happy
Best thing I've bought in a while
Perfect!
Better than I expected honestly
Came super fast and works great
Five stars
Absolutely worth it
Just as advertised, very reliable
Absolutely brilliant!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.