QNAP TS-864eU-RP-8G
Brand: QNAP
Price: €1.672,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f199319d-4633-4c90-afb4-d66751d6ce16
Description
Serie: QNAP TurboStation
Zielgruppe: Kleine und mittlere Unternehmen (KMU)
Anzahl Festplatten (maximal): 8
Festplattenformfaktoren: 3,5 Zoll, 2,5 Zoll
Festplattentypen: HDD, SSD
Festplattenlage: horizontal
Raidlevel: 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD, Single Disk
HDD-Verwaltungen: Hot-Swap, SSD TRIM, Disk-Roaming, AES-256 Verschlüsselung
interne Schnittstelle: SATA III
Anschlüsse: 2 x USB 3.1, 2 x USB 2.0, 2 x 2.5GbE RJ-45, 1 x HDMI
weitere Steckplätze: 1 x PCIe 3.0 x2
Datenkommunikation: 2.5 Gigabit Ethernet
Prozessor: Intel Celeron N5105/N5095
Taktfrequenz: 2.900 MHz
Prozessorkern: Quad-Core
RAM: 8 GB
RAM maximal: 16 GB
RAM Typ: DDR4
RAM-Steckplätze gesamt: 2
NAS-Kühlung: aktiv
Lüfteranzahl: 2
Lüftergröße (mm): 80
NAS-Betriebssystem: QNAP QTS
Netzwerkleistungsmerkmal: Wake-on-LAN
Serverdienste: Datei, Download, Datenbank, Fotoalbum, Notiz, Streaming, TV-Station, iTunes
unterstützte Betriebssysteme: Mac OS X 10.10+, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Server 2019, Windows Server 2016, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2008 R2, Unix, Linux
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 5 - 95 %
Netzteil: 300 Watt
Netzteilanzahl (installiert): 2
Gehäusetypen: 2HE, Rackmount
physische Tasten: Power, Reset
LED-Anzeigen: Power, LAN, HDD, Status, Status des Speichererweiterungsports
Farbe: schwarz
Abmessungen (HxBxT): 88,6 x 482,14 x 346,43 mm
Gewicht: 7,9 kg
Besonderheiten: redundante Stromversorgung, Kensington-Schloss
Bemerkung: 4GB Flash-Speicher
Specifications
| Produkttypen | 8-Bay NAS, NAS-Gehäuse |
|---|---|
| Serie | QNAP TurboStation |
| Zielgruppe | Kleine und mittlere Unternehmen (KMU) |
| Anzahl Festplatten (maximal) | 8 |
| Festplattenformfaktoren | 3,5 Zoll, 2,5 Zoll |
| Festplattentypen | HDD, SSD |
| Festplattenlage | horizontal |
| Raidlevel | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD, Single Disk |
| HDD-Verwaltungen | Hot-Swap, SSD TRIM, Disk-Roaming, AES-256 Verschlüsselung |
| interne Schnittstelle | SATA III |
| Anschlüsse | 2 x USB 3.1, 2 x USB 2.0, 2 x 2.5GbE RJ-45, 1 x HDMI |
| weitere Steckplätze | 1 x PCIe 3.0 x2 |
| Datenkommunikation | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Prozessor | Intel Celeron N5105/N5095 |
| Taktfrequenz | 2.900 MHz |
| Prozessorkern | Quad-Core |
| RAM | 8 GB |
| RAM maximal | 16 GB |
| RAM Typ | DDR4 |
| RAM-Steckplätze gesamt | 2 |
| NAS-Kühlung | aktiv |
| Lüfteranzahl | 2 |
| Lüftergröße (mm) | 80 |
| NAS-Betriebssystem | QNAP QTS |
| Netzwerkleistungsmerkmal | Wake-on-LAN |
| Serverdienste | Datei, Download, Datenbank, Fotoalbum, Notiz, Streaming, TV-Station, iTunes |
| unterstützte Betriebssysteme | Mac OS X 10.10+, Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Server 2019, Windows Server 2016, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2008 R2, Unix, Linux |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 5 - 95 % |
| Netzteil | 300 Watt |
| Netzteilanzahl (installiert) | 2 |
| Gehäusetypen | 2HE, Rackmount |
| physische Tasten | Power, Reset |
| LED-Anzeigen | Power, LAN, HDD, Status, Status des Speichererweiterungsports |
| Farbe | schwarz |
| Abmessungen (HxBxT) | 88,6 x 482,14 x 346,43 mm |
| Gewicht | 7,9 kg |
| Besonderheiten | redundante Stromversorgung, Kensington-Schloss |
| Bemerkung | 4GB Flash-Speicher |
Reviews
10 out of 10
Really good value for the price
Perfect 👍
Exactly what I wanted
Got exactly what I needed, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.