QNAP TS-855X-8G
Brand: QNAP
Price: €1.575,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 02d08e1c-391b-464d-b9ef-ae260f0b2758
Description
Zielgruppe: Kleine und mittlere Unternehmen (KMU)
Anzahl Festplatten (maximal): 8
Festplattenformfaktoren: 3,5 Zoll, 2,5 Zoll
Laufwerkeinschübe 2.5"/3.5": 6
Laufwerkeinschübe 2.5": 2
Festplattenlagen: vertikal, horizontal
Raidlevel: JBOD, Single Disk, 1, 5, 6, 10, 50, 60
HDD-Verwaltungen: Hot-Swap, Hot-Spare, SSD TRIM, Disk-Roaming
interne Schnittstelle: SATA III
Anschlüsse: 2 x 2.5GbE RJ-45, 1 x 10GbE RJ-45, 1 x USB 2.0, 3 x USB 3.0
weitere Steckplätze: 2 x M.2, 2 x PCIe
Datenkommunikation: 10 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, Gigabit 10/100/1000
Prozessor: Intel Atom C5125
Taktfrequenz: 2.800 MHz
Prozessorkern: Octa-Core
RAM: 8 GB
RAM Typ: DDR4 ECC
RAM-Steckplätze verwendet: 1
RAM-Steckplätze gesamt: 4
NAS-Kühlung: aktiv
Lüfteranzahl: 2
Lüftergröße (mm): 80
Dateisystem interner Laufwerke: EXT4
Dateisysteme externer Laufwerke: EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+
Netzwerkleistungsmerkmal: Wake-on-LAN
unterstützte Betriebssysteme: Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Mac OS X 10.10+, Linux, Unix
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 40 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 5 - 95 %
Stromverbrauch in Betrieb: 75,79 Watt
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Netzteil: 250 Watt
Gehäusetyp: Tower
physische Tasten: Power, Reset, One-Touch-Backup
LED-Anzeigen: Status, LAN, HDD, SSD
Farbe: schwarz
Abmessungen (HxBxT): 231,9 x 292,8 x 319,8 mm
Gewicht: 8,5 kg
Besonderheit: Kensington-Schloss
Bemerkung: 5GB Flash-Speicher
Specifications
| Produkttypen | 8-Bay NAS, NAS-Gehäuse |
|---|---|
| Zielgruppe | Kleine und mittlere Unternehmen (KMU) |
| Anzahl Festplatten (maximal) | 8 |
| Festplattenformfaktoren | 3,5 Zoll, 2,5 Zoll |
| Laufwerkeinschübe 2.5"/3.5" | 6 |
| Laufwerkeinschübe 2.5" | 2 |
| Festplattenlagen | vertikal, horizontal |
| Raidlevel | JBOD, Single Disk, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| HDD-Verwaltungen | Hot-Swap, Hot-Spare, SSD TRIM, Disk-Roaming |
| interne Schnittstelle | SATA III |
| Anschlüsse | 2 x 2.5GbE RJ-45, 1 x 10GbE RJ-45, 1 x USB 2.0, 3 x USB 3.0 |
| weitere Steckplätze | 2 x M.2, 2 x PCIe |
| Datenkommunikation | 10 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, Gigabit 10/100/1000 |
| Prozessor | Intel Atom C5125 |
| Taktfrequenz | 2.800 MHz |
| Prozessorkern | Octa-Core |
| RAM | 8 GB |
| RAM Typ | DDR4 ECC |
| RAM-Steckplätze verwendet | 1 |
| RAM-Steckplätze gesamt | 4 |
| NAS-Kühlung | aktiv |
| Lüfteranzahl | 2 |
| Lüftergröße (mm) | 80 |
| Dateisystem interner Laufwerke | EXT4 |
| Dateisysteme externer Laufwerke | EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+ |
| Netzwerkleistungsmerkmal | Wake-on-LAN |
| unterstützte Betriebssysteme | Windows 7, Windows 8, Windows 10, Windows 11, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Mac OS X 10.10+, Linux, Unix |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 40 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 5 - 95 % |
| Stromverbrauch in Betrieb | 75,79 Watt |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Netzteil | 250 Watt |
| Gehäusetyp | Tower |
| physische Tasten | Power, Reset, One-Touch-Backup |
| LED-Anzeigen | Status, LAN, HDD, SSD |
| Farbe | schwarz |
| Abmessungen (HxBxT) | 231,9 x 292,8 x 319,8 mm |
| Gewicht | 8,5 kg |
| Besonderheit | Kensington-Schloss |
| Bemerkung | 5GB Flash-Speicher |
Reviews
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Really good value for the price
Really good value for the price
Amazing service and product 👍
Fast delivery, excellent item
Absolutely worth it
Can't fault it, great price too
100% would buy again
Better than expected tbh
Quality is top tier
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.