Netgear M4350-12X12F (XSM4324)
Brand: Netgear
Price: €2.650,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 07fbace9-8308-45ce-a12f-9f6d68faa4ed
Description
Switch-Kapazität: 480 Gb/s
Paket-Weiterleitungsrate: 357,12 Mpps
Jumbo-Framesgröße: 12.288 Bytes
MAC-Adressen: 16 K
Buffer: 32.768 kb
RAM: 2.048 MB
max. Leistungsaufnahme: 95,8 W
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 50 °C
Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb: -20 - 70 °C
max. Lautstärke: 64 dB
Gewicht: 4,3 kg
Switching-Ports: 24
Ethernet-Übertragungstechnik: 10-Gigabit Switch
10 Gigabit Ethernet Ports: 12 x RJ-45, 12 x SFP+
Switch-Typ: Stackable
max. Stackgröße: 8
Modus: Store-and-Forward
Verwaltung: verwaltbar
Remoteverwaltungsprotokolle: CLI, Telnet, Web Interface, SSH
Layer: 3
Netzwerkstandards: Quality of Services (QoS), DHCP-Snooping, Access Control List (ACL), VLAN, IGMPv3 Snooping, IGMP Snooping, MLD-Snooping, IGMPv2 Snooping, Jumbo-Frames, Link Layer Discovery Protocol (LLDP), Spanning Tree Protocol (STP), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), Energy-Efficient Ethernet, Link Aggregation Control Protocol (LACP), Link Aggregation Group (LAG), PIM Snooping, sFlow, Syslog, Port-Mirroring, Simple Network Time Protocol (SNTP), Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP), Multiple Stream Reservation Protocol (MSRP), Multicast VLAN Registration (MVR), Multicast VLAN Registration Protocol (MVRP), Multiple Registration Protocol (MRP), Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Full-Duplex, Flow-Control, Per VLAN STP (PVSTP), Per VLAN Rapid STP (PVRSTP), Loop Detection, Loop Protection, MGMD Snooping, Class of Service (CoS), Address Resolution Protocol (ARP), IP Multicast
Routing: Policy-based Routing, Static Routing, VRRP, OSPF, RIPv1, RIPv2, OSPFv2, OSPFv3
Internet-Sicherheit: BPDU Guard, Root Guard, Dynamic ARP Inspection (DAI), IP Source Guard, Schutz vor DoS, Switch CPU protection
Authentifizierungsmethoden: IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+
Schnittstellen: 2x USB, 1x USB (Typ-C) Konsole, 1 x Management RJ-45
Flash-Speicher: 512 MB
Farbe: schwarz
Gehäusematerial: Metall
Specifications
| Produkttyp | Rackmount Switch |
|---|---|
| Switch-Kapazität | 480 Gb/s |
| Paket-Weiterleitungsrate | 357,12 Mpps |
| Jumbo-Framesgröße | 12.288 Bytes |
| MAC-Adressen | 16 K |
| Buffer | 32.768 kb |
| RAM | 2.048 MB |
| max. Leistungsaufnahme | 95,8 W |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 50 °C |
| Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb | -20 - 70 °C |
| max. Lautstärke | 64 dB |
| Gewicht | 4,3 kg |
| Switching-Ports | 24 |
| Ethernet-Übertragungstechnik | 10-Gigabit Switch |
| 10 Gigabit Ethernet Ports | 12 x RJ-45, 12 x SFP+ |
| Switch-Typ | Stackable |
| max. Stackgröße | 8 |
| Modus | Store-and-Forward |
| Verwaltung | verwaltbar |
| Remoteverwaltungsprotokolle | CLI, Telnet, Web Interface, SSH |
| Layer | 3 |
| Netzwerkstandards | Quality of Services (QoS), DHCP-Snooping, Access Control List (ACL), VLAN, IGMPv3 Snooping, IGMP Snooping, MLD-Snooping, IGMPv2 Snooping, Jumbo-Frames, Link Layer Discovery Protocol (LLDP), Spanning Tree Protocol (STP), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), Energy-Efficient Ethernet, Link Aggregation Control Protocol (LACP), Link Aggregation Group (LAG), PIM Snooping, sFlow, Syslog, Port-Mirroring, Simple Network Time Protocol (SNTP), Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP), Multiple Stream Reservation Protocol (MSRP), Multicast VLAN Registration (MVR), Multicast VLAN Registration Protocol (MVRP), Multiple Registration Protocol (MRP), Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Full-Duplex, Flow-Control, Per VLAN STP (PVSTP), Per VLAN Rapid STP (PVRSTP), Loop Detection, Loop Protection, MGMD Snooping, Class of Service (CoS), Address Resolution Protocol (ARP), IP Multicast |
| Routing | Policy-based Routing, Static Routing, VRRP, OSPF, RIPv1, RIPv2, OSPFv2, OSPFv3 |
| Internet-Sicherheit | BPDU Guard, Root Guard, Dynamic ARP Inspection (DAI), IP Source Guard, Schutz vor DoS, Switch CPU protection |
| Authentifizierungsmethoden | IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+ |
| Schnittstellen | 2x USB, 1x USB (Typ-C) Konsole, 1 x Management RJ-45 |
| Flash-Speicher | 512 MB |
| Farbe | schwarz |
| Gehäusematerial | Metall |
Reviews
Quality is top tier
Top quality
Perfect 👍
⭐⭐⭐⭐⭐
Great value for money. Will definitely be buying again.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.