Netgear GS728TXUPv3
Brand: Netgear
Price: €581,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 88ad56c0-d837-48e3-a08d-f9c5d21cfeca
Description
Switch-Kapazität: 128 Gb/s
Paket-Weiterleitungsrate: 95,24 Mpps
Jumbo-Framesgröße: 10.000 Bytes
MAC-Adressen: 16 K
Buffer: 1.536 kb
RAM: 512 MB
max. Leistungsaufnahme: 502 W
PoE-Gesamtleistung: 420 W
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 50 °C
Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb: -20 - 70 °C
max. Lautstärke: 30,5 dB
Gewicht: 3,86 kg
Switching-Ports: 28
PoE-Ports: 24
Ethernet-Übertragungstechnik: Gigabit Switch
10 Gigabit Ethernet Ports: 4 x SFP+
Gigabit Ethernet Ports: 24 x RJ-45
Switch-Typ: Standalone
Modus: Store-and-Forward
Verwaltung: verwaltbar
Remoteverwaltungsprotokolle: Web Interface, Cloud managed, App, CLI, RMON, SNMP
Layer: 3
Netzwerkstandards: Link Aggregation Control Protocol (LACP), Quality of Services (QoS), IGMP Snooping, MLD-Snooping, Energy-Efficient Ethernet, VLAN, Link Layer Discovery Protocol (LLDP), Weighted Round Robin (WRR), DHCP-Snooping, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Link Aggregation Group (LAG), Flow-Control, Full-Duplex, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), Spanning Tree Protocol (STP), Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP), IGMPv2 Snooping, IGMPv3 Snooping, Multicast VLAN Registration (MVR), Address Resolution Protocol (ARP), Access Control List (ACL), Class of Service (CoS), Port-Mirroring, ICMP Router Discovery Protocol (IRDP), Power over Ethernet+ (PoE+), Power over Ethernet++ (PoE++)
Routing: Static Routing
Internet-Sicherheit: Schutz vor DoS
Authentifizierungsmethoden: IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+
Flash-Speicher: 64 MB
Anzahl Lüfter: 2
Farbe: silber
Gehäusematerial: Metall
Specifications
| Produkttypen | Rackmount Switch, Desktop Switch, PoE Switch |
|---|---|
| Switch-Kapazität | 128 Gb/s |
| Paket-Weiterleitungsrate | 95,24 Mpps |
| Jumbo-Framesgröße | 10.000 Bytes |
| MAC-Adressen | 16 K |
| Buffer | 1.536 kb |
| RAM | 512 MB |
| max. Leistungsaufnahme | 502 W |
| PoE-Gesamtleistung | 420 W |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 50 °C |
| Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb | -20 - 70 °C |
| max. Lautstärke | 30,5 dB |
| Gewicht | 3,86 kg |
| Switching-Ports | 28 |
| PoE-Ports | 24 |
| Ethernet-Übertragungstechnik | Gigabit Switch |
| 10 Gigabit Ethernet Ports | 4 x SFP+ |
| Gigabit Ethernet Ports | 24 x RJ-45 |
| Switch-Typ | Standalone |
| Modus | Store-and-Forward |
| Verwaltung | verwaltbar |
| Remoteverwaltungsprotokolle | Web Interface, Cloud managed, App, CLI, RMON, SNMP |
| Layer | 3 |
| Netzwerkstandards | Link Aggregation Control Protocol (LACP), Quality of Services (QoS), IGMP Snooping, MLD-Snooping, Energy-Efficient Ethernet, VLAN, Link Layer Discovery Protocol (LLDP), Weighted Round Robin (WRR), DHCP-Snooping, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Link Aggregation Group (LAG), Flow-Control, Full-Duplex, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), Spanning Tree Protocol (STP), Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP), IGMPv2 Snooping, IGMPv3 Snooping, Multicast VLAN Registration (MVR), Address Resolution Protocol (ARP), Access Control List (ACL), Class of Service (CoS), Port-Mirroring, ICMP Router Discovery Protocol (IRDP), Power over Ethernet+ (PoE+), Power over Ethernet++ (PoE++) |
| Routing | Static Routing |
| Internet-Sicherheit | Schutz vor DoS |
| Authentifizierungsmethoden | IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+ |
| Flash-Speicher | 64 MB |
| Anzahl Lüfter | 2 |
| Farbe | silber |
| Gehäusematerial | Metall |
Reviews
Every penny well spent
100% would recommend
Absolutely brilliant 👍
Packaged so carefully, arrived perfect
Exactly what I was looking for
Absolutely worth it
Exceeds expectations
Does the job
Quality is excellent. Worth every penny
Top quality
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.