Juniper SRX 240 B
Brand: Juniper
Price: €1.219,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9bf12761-7f93-49a2-a3a2-fc0cf5ec72be
Description
Firewall Throughput: 1,800 Mbps
VPN Throughput: 300 Mbps
Characteristics: Power over Ethernet (PoE), Anti-Virus, Anti-Spam (Emails), Content Filter
Capacity: 250 Remote Users
Simultaneous Sessions: 256,000
LAN Standard: Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps)
Interfaces: 16 x RJ-45, 2 x USB 2.0
Internet Security: FirewallFirewall
Protocols: BGP, IGMP, OSPF, PIM-SM, TCP/IP, PPPoE, PPTP, PPPoA, QoS, MLPPP, HDLC, MLFR
Routing: DHCP, VPN, NAT, RIP, SIP
Encryptions: 3DES, AES-256, DES, SHA-1, SHA-2, MD5
Authentication methods: XAUTH, RADIUS
Remote Management Protocols: HTTP, HTTPS
RAM: 2,048 MB
Additional Slots: 4 x Mini-PIM
Width: 444 mm
Depth: 385 mm
Height: 44 mm
Weight: 5.1 kg
Note: LAN Ports: 16 x RJ-45 / IP Address Allocation: DHCP Support, Dynamic, Static / Telephone Connection: Landline and Internet / LAN Standard: Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbit/s), WLAN
Specifications
| Product Type | Service Gateway |
|---|---|
| Firewall Throughput | 1,800 Mbps |
| VPN Throughput | 300 Mbps |
| Characteristics | Power over Ethernet (PoE), Anti-Virus, Anti-Spam (Emails), Content Filter |
| Capacity | 250 Remote Users |
| Simultaneous Sessions | 256,000 |
| LAN Standard | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) |
| Interfaces | 16 x RJ-45, 2 x USB 2.0 |
| Internet Security | FirewallFirewall |
| Protocols | BGP, IGMP, OSPF, PIM-SM, TCP/IP, PPPoE, PPTP, PPPoA, QoS, MLPPP, HDLC, MLFR |
| Routing | DHCP, VPN, NAT, RIP, SIP |
| Encryptions | 3DES, AES-256, DES, SHA-1, SHA-2, MD5 |
| Authentication methods | XAUTH, RADIUS |
| Remote Management Protocols | HTTP, HTTPS |
| RAM | 2,048 MB |
| Additional Slots | 4 x Mini-PIM |
| Width | 444 mm |
| Depth | 385 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Note | LAN Ports: 16 x RJ-45 / IP Address Allocation: DHCP Support, Dynamic, Static / Telephone Connection: Landline and Internet / LAN Standard: Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbit/s), WLAN |
Reviews
Got it super fast! Very happy
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Does exactly what it should
Excellent stuff
Quality is really good... can't complain about anything really.
100% would recommend
Delivered when promised... very satisfied
Fantastic, ordering more!
Brilliant!!!
Better than I expected honestly
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.