Huawei E5586-326
Brand: Huawei
Price: €35,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: da268a72-f4c6-4b86-b698-a5a227fac739
Description
USB Ports: USB-Modem, Power Supply
Aerial: Internal
Power Supply: Rechargeable Battery
Physical Buttons: Power, Reset
Max. Power Consumption: 4.5 W
Status Indicator: LED
Colour: White
Weight: 81 g
Width: 55 mm
Height: 11.8 mm
Depth: 110 mm
Transfer Rate: 300 Mbps
Wireless LAN Standards: b, g, n
Wi-Fi Frequency Band: 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: MIMO, WLAN Guest Network
Encryptions: WPS, WPA, WPA2, WPA3
Internet Security: Firewall
Filtering: Mac Filtering, IP Filtering
LAN Protocols: NAT, DMZ, UPnP, ALG
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocol: App
Telephony Feature: SMS Support
Download Speed (max.): 200 Mbps
Max. Upload Speed: 100 Mbps
SIM Card: Micro-SIM
Integrated Modem: 4G
Technology: LTE
For: Mobile Use
Internal Memory: 256 MB
RAM: 256 MB
Battery Capacity: 1,500 mAh
Standby: 350 h
Operating Time: 6 h
Specifications
| Product Type | Mobile Wi-Fi Hotspot |
|---|---|
| USB Ports | USB-Modem, Power Supply |
| Aerial | Internal |
| Power Supply | Rechargeable Battery |
| Physical Buttons | Power, Reset |
| Max. Power Consumption | 4.5 W |
| Status Indicator | LED |
| Colour | White |
| Weight | 81 g |
| Width | 55 mm |
| Height | 11.8 mm |
| Depth | 110 mm |
| Transfer Rate | 300 Mbps |
| Wireless LAN Standards | b, g, n |
| Wi-Fi Frequency Band | 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | MIMO, WLAN Guest Network |
| Encryptions | WPS, WPA, WPA2, WPA3 |
| Internet Security | Firewall |
| Filtering | Mac Filtering, IP Filtering |
| LAN Protocols | NAT, DMZ, UPnP, ALG |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocol | App |
| Telephony Feature | SMS Support |
| Download Speed (max.) | 200 Mbps |
| Max. Upload Speed | 100 Mbps |
| SIM Card | Micro-SIM |
| Integrated Modem | 4G |
| Technology | LTE |
| For | Mobile Use |
| Internal Memory | 256 MB |
| RAM | 256 MB |
| Battery Capacity | 1,500 mAh |
| Standby | 350 h |
| Operating Time | 6 h |
Reviews
Came super fast and works great
Fantastic quality, unbeatable price!
Quality and price are unbeatable
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Amazing service and product 👍
Five stars
Amazing 👌
Amazing value!
Can't find any faults
Fantastic value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.