Huawei B535-235a
Brand: Huawei
Price: €89,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 41dc3da3-6316-456c-b1af-3fa4dd03b1f6
Description
Interfaces: 1x RJ-45 (WAN)
Aerial: Internal
Power Supply: Mains
Physical Buttons: WPS, Power, Reset
Max. Power Consumption: 12 W
Status Indicator: LED
Installation: Stand
Colour: White
Weight: 325 g
Width: 219 mm
Height: 138 mm
Depth: 25.6 mm
Transfer Rate: 1,167 Mbps
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac
Wi-Fi Frequency Bands: 5.0 GHz, 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: MIMO, Wi-Fi Multimedia (WMM)
Encryptions: WPS, WEP, WPA, WPA2
LAN Standard: Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 3 x RJ-45
Internet Security: Firewall
Filtering: URL Filtering (Domain), IP Filtering, Mac Filtering
LAN Protocol: NAT
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: Web Interface, App
Telephony Feature: SMS Support
Download Speed (max.): 300 Mbps
Max. Upload Speed: 100 Mbps
SIM Card: Micro-SIM
Integrated Modem: 4G
Technology: LTE
Specifications
| Product Type | Wireless Router |
|---|---|
| Interfaces | 1x RJ-45 (WAN) |
| Aerial | Internal |
| Power Supply | Mains |
| Physical Buttons | WPS, Power, Reset |
| Max. Power Consumption | 12 W |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Stand |
| Colour | White |
| Weight | 325 g |
| Width | 219 mm |
| Height | 138 mm |
| Depth | 25.6 mm |
| Transfer Rate | 1,167 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac |
| Wi-Fi Frequency Bands | 5.0 GHz, 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | MIMO, Wi-Fi Multimedia (WMM) |
| Encryptions | WPS, WEP, WPA, WPA2 |
| LAN Standard | Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 3 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall |
| Filtering | URL Filtering (Domain), IP Filtering, Mac Filtering |
| LAN Protocol | NAT |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | Web Interface, App |
| Telephony Feature | SMS Support |
| Download Speed (max.) | 300 Mbps |
| Max. Upload Speed | 100 Mbps |
| SIM Card | Micro-SIM |
| Integrated Modem | 4G |
| Technology | LTE |
Reviews
Worth the investment for sure
Fantastic quality, unbeatable price!
Top quality
Delivered when promised... very satisfied
Spot on
Worth it
Spot on
Arrived super quickly and works great 😊
Fantastic value
Very pleased with this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.