HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus v2 (P54654-421)
Brand: HPE
Price: €2.078,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2d230455-5f5a-4f8c-b81a-3c3adcae1c33
Description
Controllers: RAID, SATA III
Raid Levels: 0, 1, 5, 10
Interfaces: 1 x VGA, DisplayPort
RAM: 16 GB
RAM Type: DDR4 - ECC
RAM Slot Used: 1
RAM Total Slot: 2
RAM Configuration: 1x 16 GB
RAM maximal: 64 GB
Hard Drive Capacity: 0 GB
Number of Installed Hard Drives: 1
Max Hard Drives: 4
Hot Swap: no
Memory Capacity per Hard Drive: 1 TB
Hard Drive Form Factor: 3.5 inch
Operating System: without
Processors: 1
Max Processors: 1
Processor: Intel Xeon E-2314
Clock Speed: 2.8
Processor Core: Quad-Core
Dimensions (HxWxD): 11,89 x 24,5 x 24,5 cm
Weight: 4.23 kg
Series: HP ProLiant MicroServer
Power Supply: 180 Watt
Mainboard Chipset: Intel C252
Networking: 4 x RJ-45 Gigabit 10/100/1000
Network Feature: Wake-on-LAN (WoL)
Case: Ultra Micro Tower
Optical Disc Drives: Without
Specifications
| Product Type | Tower Server |
|---|---|
| Controllers | RAID, SATA III |
| Raid Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Interfaces | 1 x VGA, DisplayPort |
| RAM | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 - ECC |
| RAM Slot Used | 1 |
| RAM Total Slot | 2 |
| RAM Configuration | 1x 16 GB |
| RAM maximal | 64 GB |
| Hard Drive Capacity | 0 GB |
| Number of Installed Hard Drives | 1 |
| Max Hard Drives | 4 |
| Hot Swap | no |
| Memory Capacity per Hard Drive | 1 TB |
| Hard Drive Form Factor | 3.5 inch |
| Operating System | without |
| Processors | 1 |
| Max Processors | 1 |
| Processor | Intel Xeon E-2314 |
| Clock Speed | 2.8 |
| Processor Core | Quad-Core |
| Dimensions (HxWxD) | 11,89 x 24,5 x 24,5 cm |
| Weight | 4.23 kg |
| Series | HP ProLiant MicroServer |
| Power Supply | 180 Watt |
| Mainboard Chipset | Intel C252 |
| Networking | 4 x RJ-45 Gigabit 10/100/1000 |
| Network Feature | Wake-on-LAN (WoL) |
| Case | Ultra Micro Tower |
| Optical Disc Drives | Without |
Reviews
Works great, good price
Just as advertised, very reliable
Best purchase I've made in ages
Better than expected tbh
Five stars
Spot on mate, spot on
Second purchase already! Love it
Came super fast and works great
Amazing value!
No issues whatsoever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.