HPE Aruba AP-303HR
Brand: HPE
Price: €259,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c9378e29-b286-4cf3-96d3-d3f948d0b208
Description
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac, ac Wave 2
Wi-Fi Frequency Bands: 2.4 GHz, 5.0 GHz
LAN Connection: 4 x RJ-45
Interfaces: 1 x USB 2.0
2.4 GHz Antenna Gain: 4.2 dBi
5 GHz Antenna Gain: 5.6 dBi
Number of 2.4 GHz Aerials: 2
Number of 5 GHz Aerials: 2
Transfer Rate: 1,167 Mbps
WiFi-Mode: Access Point
LAN Standard: Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
Weight: 310 g
Height: 150 mm
Depth: 40 mm
Width: 86 mm
Colour: White
Max. Power Consumption: 9.7 W
Specifications
| Product Type | Indoor Access Point |
|---|---|
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac, ac Wave 2 |
| Wi-Fi Frequency Bands | 2.4 GHz, 5.0 GHz |
| LAN Connection | 4 x RJ-45 |
| Interfaces | 1 x USB 2.0 |
| 2.4 GHz Antenna Gain | 4.2 dBi |
| 5 GHz Antenna Gain | 5.6 dBi |
| Number of 2.4 GHz Aerials | 2 |
| Number of 5 GHz Aerials | 2 |
| Transfer Rate | 1,167 Mbps |
| WiFi-Mode | Access Point |
| LAN Standard | Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| Weight | 310 g |
| Height | 150 mm |
| Depth | 40 mm |
| Width | 86 mm |
| Colour | White |
| Max. Power Consumption | 9.7 W |
Reviews
Such good value... impressed
Arrived super quickly and works great 😊
Such good value... impressed
Quality is top tier
Works like a charm ✨
Can't find any faults
10 out of 10
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Just as advertised, very reliable
Quality and price are unbeatable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.