HPE Aruba 3810M 16SFP+ 2-slot Switch (JL075A)
Brand: HPE
Price: €4.365,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 52365a93-6dcd-4c1d-a727-1acfbd0fa574
Description
Switch-Kapazität: 480 Gb/s
Paket-Weiterleitungsrate: 285,7 Mpps
MAC-Adressen: 64 K
RAM: 6.144 MB
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 45 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 10 - 95 %
Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb: -40 - 70 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb: 15 - 90 %
max. Lautstärke: 39 dB
Gewicht: 6,02 kg
Switching-Ports: 16
Ethernet-Übertragungstechnik: 10-Gigabit Switch
10 Gigabit Ethernet Ports: 16 x SFP+
Switch-Typ: Stackable
Modus: Store-and-Forward
Verwaltung: verwaltbar
Remoteverwaltungsprotokolle: Web Interface, RMON, SNMP, SSH, CLI
Layer: 3
Netzwerkstandards: Address Resolution Protocol (ARP), DHCP-Snooping, Quality of Services (QoS), VLAN, sFlow
Routing: IPv6, OSPF, RIP, Static Routing
Internet-Sicherheit: Schutz vor DoS
Authentifizierungsmethoden: IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+
Flash-Speicher: 1.024 MB
Specifications
| Produkttyp | Rackmount Switch |
|---|---|
| Switch-Kapazität | 480 Gb/s |
| Paket-Weiterleitungsrate | 285,7 Mpps |
| MAC-Adressen | 64 K |
| RAM | 6.144 MB |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 45 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 10 - 95 % |
| Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb | -40 - 70 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb | 15 - 90 % |
| max. Lautstärke | 39 dB |
| Gewicht | 6,02 kg |
| Switching-Ports | 16 |
| Ethernet-Übertragungstechnik | 10-Gigabit Switch |
| 10 Gigabit Ethernet Ports | 16 x SFP+ |
| Switch-Typ | Stackable |
| Modus | Store-and-Forward |
| Verwaltung | verwaltbar |
| Remoteverwaltungsprotokolle | Web Interface, RMON, SNMP, SSH, CLI |
| Layer | 3 |
| Netzwerkstandards | Address Resolution Protocol (ARP), DHCP-Snooping, Quality of Services (QoS), VLAN, sFlow |
| Routing | IPv6, OSPF, RIP, Static Routing |
| Internet-Sicherheit | Schutz vor DoS |
| Authentifizierungsmethoden | IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+ |
| Flash-Speicher | 1.024 MB |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Perfect! Exactly what I needed
Arrived well packaged, very pleased
Can't fault it, great price too
Exactly what I needed. Very happy with this.
Delivered when promised... very satisfied
10/10 would buy again
Came super fast and works great
Amazing quality for the price!
Works great, super happy!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.