HPE Aruba 2930F 48G PoE+ 4SFP Switch (JL262A)
Brand: HPE
Price: €1.260,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0cc0c281-5174-49a6-bad4-eb3c937299ab
Description
Switch-Kapazität: 104 Gb/s
Paket-Weiterleitungsrate: 77,4 Mpps
Jumbo-Framesgröße: 9.220 Bytes
MAC-Adressen: 32 K
RAM: 1.024 MB
max. Leistungsaufnahme: 459 W
PoE-Gesamtleistung: 370 W
Zulässige Temperatur im Betrieb: 0 - 45 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 15 - 95 %
Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb: -40 - 70 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb: 15 - 95 %
max. Lautstärke: 55,7 dB
Gewicht: 4,46 kg
Switching-Ports: 52
PoE-Ports: 48
Ethernet-Übertragungstechnik: Gigabit Switch
Gigabit Ethernet Ports: 4 x SFP, 48 x RJ-45
Modus: Store-and-Forward
Verwaltung: verwaltbar
Remoteverwaltungsprotokolle: CLI, Web Interface, SNMP, Telnet, RMON, FTP
Layer: 3
Netzwerkstandards: IGMP Snooping, Bootstrap Protocol (BOOTP), Access Control List (ACL), MLD-Snooping, Link Aggregation Group (LAG), Link Aggregation Control Protocol (LACP), Quality of Services (QoS), VLAN, sFlow, Power over Ethernet+ (PoE+), ND Snooping, Energy-Efficient Ethernet, IP Multicast, Link Layer Discovery Protocol (LLDP), Spanning Tree Protocol (STP), Flow-Control
Routing: RIP, OSPF, Static Routing
Internet-Sicherheit: Schutz vor DoS
Authentifizierungsmethoden: IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+
Flash-Speicher: 4.096 MB
Farbe: schwarz
Gehäusematerial: Metall
Specifications
| Produkttypen | Rackmount Switch, PoE Switch |
|---|---|
| Switch-Kapazität | 104 Gb/s |
| Paket-Weiterleitungsrate | 77,4 Mpps |
| Jumbo-Framesgröße | 9.220 Bytes |
| MAC-Adressen | 32 K |
| RAM | 1.024 MB |
| max. Leistungsaufnahme | 459 W |
| PoE-Gesamtleistung | 370 W |
| Zulässige Temperatur im Betrieb | 0 - 45 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 15 - 95 % |
| Zulässige Temperatur im Nicht-Betrieb | -40 - 70 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Nicht-Betrieb | 15 - 95 % |
| max. Lautstärke | 55,7 dB |
| Gewicht | 4,46 kg |
| Switching-Ports | 52 |
| PoE-Ports | 48 |
| Ethernet-Übertragungstechnik | Gigabit Switch |
| Gigabit Ethernet Ports | 4 x SFP, 48 x RJ-45 |
| Modus | Store-and-Forward |
| Verwaltung | verwaltbar |
| Remoteverwaltungsprotokolle | CLI, Web Interface, SNMP, Telnet, RMON, FTP |
| Layer | 3 |
| Netzwerkstandards | IGMP Snooping, Bootstrap Protocol (BOOTP), Access Control List (ACL), MLD-Snooping, Link Aggregation Group (LAG), Link Aggregation Control Protocol (LACP), Quality of Services (QoS), VLAN, sFlow, Power over Ethernet+ (PoE+), ND Snooping, Energy-Efficient Ethernet, IP Multicast, Link Layer Discovery Protocol (LLDP), Spanning Tree Protocol (STP), Flow-Control |
| Routing | RIP, OSPF, Static Routing |
| Internet-Sicherheit | Schutz vor DoS |
| Authentifizierungsmethoden | IEEE 802.1X (RADIUS), TACACS+ |
| Flash-Speicher | 4.096 MB |
| Farbe | schwarz |
| Gehäusematerial | Metall |
Reviews
Speedy delivery, impeccable condition
Exceeds expectations
Amazing 👌
Perfect 👍
Wow! Amazing value
Can't fault anything about this
Does the job
Works like a charm ✨
Absolutely brilliant!
Love this! 😄
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.