HP FlexFabric 10Gb 2-port 556FLR-SFP+
Brand: HP
Price: €106,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 55b087cf-835c-499f-8f6a-8de4ba6e6b0b
Description
Bus: PCIe x8
LAN Connection: 2 x SFP+
Dimensions (HxWxD): 16 x 120 x 77 mm
LAN Standard: 10Gb Fibre Channel
Transfer Rate: 10,000 Mbps
LAN Protocol: Fibre Channel
Characteristics: FlexibleLOM Form Factor, VLAN
Supported Operating Systems: Windows Server 2012 32-Bit, Windows Server 2012 R2 32-Bit, Windows Server 2012 64-Bit, Windows Server 2012 R2 64-Bit, Windows Server 2008 R2 32-Bit, Windows Server 2008 R2 64-Bit, Windows Server Hyper-V, Red Hat Enterprise Linux 6.5, SUSE Linux Enterprise Server 11 SP3, VMware ESXi 5.1 U2, VMware ESXi 5.5 U1, Citrix XenServer 6.5, Citrix XenServer (Naples) 64-Bit
Colour: Green
Chipset: Emulex
Max. Power Consumption: 9.7 W
Specifications
| Product Type | 10GB Ethernet Network Interface Card |
|---|---|
| Bus | PCIe x8 |
| LAN Connection | 2 x SFP+ |
| Dimensions (HxWxD) | 16 x 120 x 77 mm |
| LAN Standard | 10Gb Fibre Channel |
| Transfer Rate | 10,000 Mbps |
| LAN Protocol | Fibre Channel |
| Characteristics | FlexibleLOM Form Factor, VLAN |
| Supported Operating Systems | Windows Server 2012 32-Bit, Windows Server 2012 R2 32-Bit, Windows Server 2012 64-Bit, Windows Server 2012 R2 64-Bit, Windows Server 2008 R2 32-Bit, Windows Server 2008 R2 64-Bit, Windows Server Hyper-V, Red Hat Enterprise Linux 6.5, SUSE Linux Enterprise Server 11 SP3, VMware ESXi 5.1 U2, VMware ESXi 5.5 U1, Citrix XenServer 6.5, Citrix XenServer (Naples) 64-Bit |
| Colour | Green |
| Chipset | Emulex |
| Max. Power Consumption | 9.7 W |
Reviews
cant fault it tbh
Excellent stuff
Does exactly what it should
Very pleased with this
Fantastic, ordering more!
Perfect.
Can't find any faults
Packaged so carefully, arrived perfect
Exceeds expectations
Exceeds expectations
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.