GL.iNet GL-MT6000 Flint 2
Brand: GL.iNet
Price: €111,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0e1e8c28-e3c7-4742-867f-9cf6f62beb3c
Description
Interfaces: 1x RJ-45 (WAN), 1x USB 3.0, 1x RJ-45 (WAN/LAN)
USB Ports: Hard Drive Connectivity, Port Connectivity
Aerial: External
Number of Antennas: 4
Power Supply: Mains
Physical Buttons: Reset
Max. Power Consumption: 20 W
Status Indicator: LED
Installation: Stand
Colour: Black
Weight: 761 g
Width: 233 mm
Height: 53 mm
Depth: 137 mm
Transfer Rate: 6,000 Mbps
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac, ax
Wi-Fi Frequency Bands: 5.0 GHz, 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Function: WLAN Guest Network
Encryptions: WEP, WPA, WPA2, WPA3
LAN Standards: 2,5 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 4 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Access Control Policies, Child Lock
Filtering: URL Filtering (Domain)
Routing: PBR
LAN Protocols: DDNS, OpenVPN, IPv6, Port Forwarding, PPPoE, DMZ, WireGuard
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: Web Interface, Cloud
Integrated Modem: Without
Internal Memory: 8 GB
RAM: 1,024 MB
Specifications
| Product Types | Wireless Router, VPN-Router |
|---|---|
| Interfaces | 1x RJ-45 (WAN), 1x USB 3.0, 1x RJ-45 (WAN/LAN) |
| USB Ports | Hard Drive Connectivity, Port Connectivity |
| Aerial | External |
| Number of Antennas | 4 |
| Power Supply | Mains |
| Physical Buttons | Reset |
| Max. Power Consumption | 20 W |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Stand |
| Colour | Black |
| Weight | 761 g |
| Width | 233 mm |
| Height | 53 mm |
| Depth | 137 mm |
| Transfer Rate | 6,000 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac, ax |
| Wi-Fi Frequency Bands | 5.0 GHz, 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Function | WLAN Guest Network |
| Encryptions | WEP, WPA, WPA2, WPA3 |
| LAN Standards | 2,5 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 4 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Access Control Policies, Child Lock |
| Filtering | URL Filtering (Domain) |
| Routing | PBR |
| LAN Protocols | DDNS, OpenVPN, IPv6, Port Forwarding, PPPoE, DMZ, WireGuard |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | Web Interface, Cloud |
| Integrated Modem | Without |
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1,024 MB |
Reviews
Amazing service and product 👍
Got exactly what I needed, very pleased
Love how well made this is. Already recommended to my family.
One of my best buys ever
Absolutely brilliant!
Quality is excellent. Worth every penny
Packaged so carefully, arrived perfect
Exactly what I was looking for
Worth it
Worth it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.