Draytek Vigor 3912
Brand: Draytek
Price: €809,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7bbc0f55-9b41-4af1-bd68-9484b4f13ae1
Description
Series: Draytek Vigor
Interfaces: 2x USB 3.0, 1x RJ-45 (Console)
USB Ports: Hard Drive Connectivity, Port Connectivity
Power Supply: Mains
Physical Buttons: Reset
Max. Power Consumption: 35 W
Status Indicator: LED
Installation: Rackmount
Colour: Black
Weight: 3,760 g
Width: 443 mm
Height: 45 mm
Depth: 285 mm
LAN Standards: 10 Gigabit Ethernet, 2,5 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 4 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Prevent DoS
Filtering: Content Filtering, SPI, Application Filtering, URL Filtering (Domain), Keyword Filtering
Routing: PBR, IGMP Proxy, Static routing, RIP-1, RIP-2, RIPng, OSPFv2, BGP
LAN Protocols: DDNS, QoS, VLAN, OpenVPN, IGMP Snooping, IPv6, IPSec, DHCP, PPPoE, IPv4, NAT, VPN, Port mirroring, Radius, LDAP, TACACS +, WireGuard, PPTP, Port Trigger, DMZ, UPnP, ALG, SIP, RTSP
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocol: Web Interface
Integrated Modem: Without
Server Functions: Samba, VPN Server
Specifications
| Product Types | VPN-Router, Cable Router |
|---|---|
| Series | Draytek Vigor |
| Interfaces | 2x USB 3.0, 1x RJ-45 (Console) |
| USB Ports | Hard Drive Connectivity, Port Connectivity |
| Power Supply | Mains |
| Physical Buttons | Reset |
| Max. Power Consumption | 35 W |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Rackmount |
| Colour | Black |
| Weight | 3,760 g |
| Width | 443 mm |
| Height | 45 mm |
| Depth | 285 mm |
| LAN Standards | 10 Gigabit Ethernet, 2,5 Gigabit Ethernet, Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 4 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Prevent DoS |
| Filtering | Content Filtering, SPI, Application Filtering, URL Filtering (Domain), Keyword Filtering |
| Routing | PBR, IGMP Proxy, Static routing, RIP-1, RIP-2, RIPng, OSPFv2, BGP |
| LAN Protocols | DDNS, QoS, VLAN, OpenVPN, IGMP Snooping, IPv6, IPSec, DHCP, PPPoE, IPv4, NAT, VPN, Port mirroring, Radius, LDAP, TACACS +, WireGuard, PPTP, Port Trigger, DMZ, UPnP, ALG, SIP, RTSP |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocol | Web Interface |
| Integrated Modem | Without |
| Server Functions | Samba, VPN Server |
Reviews
Arrived super quickly and works great 😊
Quality is top tier
Top quality stuff, will order again
Got exactly what I needed, very pleased
Works like a charm ✨
Works great, good price
Worth the investment for sure
Arrived super quickly and works great 😊
Love this! 😄
Exceeds expectations
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.