Draytek Vigor 2927Lac
Brand: Draytek
Price: €409,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a8d6e9ff-6905-4782-93f1-e210697889fa
Description
Series: Draytek Vigor
Interfaces: 2x USB 2.0, 1x RJ-45 (WAN), 1x RJ-45 (WAN/LAN)
USB Ports: USB-Modem, Hard Drive Connectivity
Aerial: External
Number of Antennas: 2
Power Supply: Mains
Physical Buttons: Reset, WLAN, WPS
Max. Power Consumption: 27.6 W
Status Indicator: LED
Installation: Stand
Colour: Black
Weight: 830 g
Width: 241 mm
Height: 44 mm
Depth: 165 mm
Transfer Rate: 1,300 Mbps
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac
Wi-Fi Frequency Bands: 5.0 GHz, 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: MU-MIMO, Multi SSID, Band Steering, Wireless Distributed System (WDS), Wi-Fi Multimedia (WMM)
Encryptions: WEP, WPA, WPA2, WPA3, WPS
LAN Standard: Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s)
LAN Ports: 5 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Prevent DoS
Filtering: Content Filtering, Application Filtering, URL Filtering (Domain), Keyword Filtering
Routing: Static routing, RIP, BGP, PBR
LAN Protocols: L2TP, UPnP, IPSec, DMZ, IGMP Snooping
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: Web Interface, Telnet, SSH, FTP, TR-069, SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3
Download Speed (max.): 300 Mbps
Max. Upload Speed: 50 Mbps
SIM Card: Dual SIM
Integrated Modem: 4G
Technology: LTE
For: Mesh System
Specifications
| Product Types | VPN-Router, Wireless Router, Mesh Router |
|---|---|
| Series | Draytek Vigor |
| Interfaces | 2x USB 2.0, 1x RJ-45 (WAN), 1x RJ-45 (WAN/LAN) |
| USB Ports | USB-Modem, Hard Drive Connectivity |
| Aerial | External |
| Number of Antennas | 2 |
| Power Supply | Mains |
| Physical Buttons | Reset, WLAN, WPS |
| Max. Power Consumption | 27.6 W |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Stand |
| Colour | Black |
| Weight | 830 g |
| Width | 241 mm |
| Height | 44 mm |
| Depth | 165 mm |
| Transfer Rate | 1,300 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac |
| Wi-Fi Frequency Bands | 5.0 GHz, 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | MU-MIMO, Multi SSID, Band Steering, Wireless Distributed System (WDS), Wi-Fi Multimedia (WMM) |
| Encryptions | WEP, WPA, WPA2, WPA3, WPS |
| LAN Standard | Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s) |
| LAN Ports | 5 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Prevent DoS |
| Filtering | Content Filtering, Application Filtering, URL Filtering (Domain), Keyword Filtering |
| Routing | Static routing, RIP, BGP, PBR |
| LAN Protocols | L2TP, UPnP, IPSec, DMZ, IGMP Snooping |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | Web Interface, Telnet, SSH, FTP, TR-069, SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3 |
| Download Speed (max.) | 300 Mbps |
| Max. Upload Speed | 50 Mbps |
| SIM Card | Dual SIM |
| Integrated Modem | 4G |
| Technology | LTE |
| For | Mesh System |
Reviews
Spot on
Exactly as the description, cheers!
Very happy indeed 👍
10/10 would buy again
Top stuff!
Fantastic quality, unbeatable price!
Very pleased with this
Amazing value!
Fast delivery, excellent item
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.