Draytek Vigor 2866Lac
Brand: Draytek
Price: €579,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ca53aee4-daaa-41fa-a6ad-cf4314931700
Description
Series: Draytek Vigor
Interfaces: 1x RJ-11 (WAN), 1x RJ-45 (WAN/LAN), 1x USB 2.0
USB Ports: Hard Drive Connectivity, Port Connectivity
Aerial: External
Number of Antennas: 2
Power Supply: Mains
Physical Buttons: Reset, Power, WPS, WLAN
Max. Power Consumption: 28.8 W
Status Indicator: LED
Installation: Stand
Colour: White
Weight: 960 g
Width: 241 mm
Height: 46 mm
Depth: 166 mm
Transfer Rate: 1,200 Mbps
Wireless LAN Standards: a, b, g, n, ac
Wi-Fi Frequency Bands: 5.0 GHz, 2.4 GHz
WiFi-Mode: Access Point
Wi-Fi Functions: MU-MIMO, Multi SSID, WLAN Guest Network, Wireless Distributed System (WDS), Wi-Fi Multimedia (WMM), MIMO, Band Steering
Encryptions: WEP, WPA, WPA2, WPS, WPA3
LAN Standards: Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s), Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s)
LAN Ports: 5 x RJ-45
Internet Security: Firewall, Prevent DoS
Filtering: Content Filtering, SPI, IP Filtering
Routing: Static routing, PBR, RIP, BGP, RIPng
LAN Protocols: SIP, HTTP, IGMP, HTTPS, FTP, SSL, IGMP V2, IGMP V3, IGMP Snooping, TSPC, PPTP, L2TP, UPnP, IPSec, DHCP, DNS, PPPoE, IPv4, IPv6, VPN, QoS, NAT, DMZ, RTSP
IP Address Allocations: DHCP Support, Dynamic, Static
Remote Management Protocols: SNMP, Web Interface, Telnet, SSH, FTP, TR-069, SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3, TFTP
Telephone Connection: VoIP
SIM Card: Dual SIM
Integrated Modem: VDSL Modem, 4G
Technologies: G.fast, VDSL2, VDSL2 Vectoring
Annex: A, B, M
For: VoIP
Specifications
| Product Types | VPN-Router, Wireless Router |
|---|---|
| Series | Draytek Vigor |
| Interfaces | 1x RJ-11 (WAN), 1x RJ-45 (WAN/LAN), 1x USB 2.0 |
| USB Ports | Hard Drive Connectivity, Port Connectivity |
| Aerial | External |
| Number of Antennas | 2 |
| Power Supply | Mains |
| Physical Buttons | Reset, Power, WPS, WLAN |
| Max. Power Consumption | 28.8 W |
| Status Indicator | LED |
| Installation | Stand |
| Colour | White |
| Weight | 960 g |
| Width | 241 mm |
| Height | 46 mm |
| Depth | 166 mm |
| Transfer Rate | 1,200 Mbps |
| Wireless LAN Standards | a, b, g, n, ac |
| Wi-Fi Frequency Bands | 5.0 GHz, 2.4 GHz |
| WiFi-Mode | Access Point |
| Wi-Fi Functions | MU-MIMO, Multi SSID, WLAN Guest Network, Wireless Distributed System (WDS), Wi-Fi Multimedia (WMM), MIMO, Band Steering |
| Encryptions | WEP, WPA, WPA2, WPS, WPA3 |
| LAN Standards | Gigabit-Ethernet (10/100/1000 Mbit/s), Fast-Ethernet (10/100 Mbit/s) |
| LAN Ports | 5 x RJ-45 |
| Internet Security | Firewall, Prevent DoS |
| Filtering | Content Filtering, SPI, IP Filtering |
| Routing | Static routing, PBR, RIP, BGP, RIPng |
| LAN Protocols | SIP, HTTP, IGMP, HTTPS, FTP, SSL, IGMP V2, IGMP V3, IGMP Snooping, TSPC, PPTP, L2TP, UPnP, IPSec, DHCP, DNS, PPPoE, IPv4, IPv6, VPN, QoS, NAT, DMZ, RTSP |
| IP Address Allocations | DHCP Support, Dynamic, Static |
| Remote Management Protocols | SNMP, Web Interface, Telnet, SSH, FTP, TR-069, SNMP V1, SNMP V2c, SNMP V3, TFTP |
| Telephone Connection | VoIP |
| SIM Card | Dual SIM |
| Integrated Modem | VDSL Modem, 4G |
| Technologies | G.fast, VDSL2, VDSL2 Vectoring |
| Annex | A, B, M |
| For | VoIP |
Reviews
Seriously good value
Works great, super happy!
Highly recommend!
Top quality
10 out of 10
Very pleased with this
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Exactly what I needed, thanks!
10/10 would buy again
Quality stuff 💯
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.